«Ўзавтосаноат» Жиззахда «Peugeot» автомобил заводи қурилиши тўхтаб қолгани ҳақида: «Муаммо — французларда!»
Фото: АОКА
Аввал хабар берилганидек, бугун Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида «Ўзбекистонда автомобилсозликни ривожлантириш стратегияси» мавзусида ОАВ вакиллари билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Журналистлар 2017 йилнинг 13 июнь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиëев «Хорижий инвестициялар иштирокидаги «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» корхонасини ташкил этиш тўғрисида»ги қарорни имзолагани, «Жиззах» эркин индустриал зона ҳудудида енгил тижорат автомобилларини ишлаб чиқариш объектларини қуриш ишларининг охирги муддати сифатида 2018 йилнинг 10 декабри кўрсатилгани, лекин нега ҳанузгача Президент топшириғи бажарилмагани ҳақида савол берди.
«Бу саволга жавоб бера олмайман, — деди «Ўзавтосаноат» стратегик режалаштириш дирекцияси бошлиғи Рустам Қодиров. — Чунки бу икки томонлама ҳал қилинадиган иш. Ахир бир томонда француз ҳамкорларимиз турибди. Бу улар билан боғлиқ муаммо, муаммо уларнинг ўзида».
Эслатиб ўтамиз, 2017 йил 16 май куни «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамияти Франциянинг «Peugeot Citroen Automobiles S.А» компанияси билан масъулияти чекланган жамият шаклида, устав жамғармаси, эквиваленти 29,3 млн евро миқдоридаги «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» қўшма корхонасини ташкил этиш тўғрисида битим имзоланганини маълум қилганди.

«Узавтосаноат» о приостановке строительства автозавода «Peugeot» в Джизаке: «Проблема в французах»
«Узавтосаноат» объяснил причину приостановки строительства автомобильного завода «Peugeot» в Джизаке.
Напомним, 7 июня в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг на тему «Стратегия развития автомобильной промышленности в Узбекистане» с участием должностных лиц автомобильной отрасли республики.
Журналисты задали вопрос по поводу того, что 13 июня 2017 года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым было подписано постановление «О создании предприятия с иностранными инвестициями «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive», согласно которому окончательный срок строительства объектов по производству лёгких коммерческих автомобилей в свободной индустриальной зоне «Джизак» был указан до 10 декабря 2018 года. Однако, до сих пор данное поручение Президента не исполнено.
«Я не могу ответить на этот вопрос. Это не в моей компетенции, — сказал начальник дирекции стратегического планирования «Узавтосаноат» Рустам Кадиров. — Это вопрос двусторонних договорённостей. Одна из сторон — французская компания, которая выступает в качестве партнёра по данному проекту. И проблема задержки связана с ней».
Напоминаем, АО «Узавтосаноат» 16 мая 2017 года заявило о подписании с французской компанией «Peugeot Citroen Automobiles S.А» соглашения о создании совместного предприятия в форме общества с ограниченной ответственностью «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» с уставным капиталом в размере, эквивалентном 29,3 миллиона евро.