Марказий банк Бошқаруви қарори билан тижорат банкларида жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш операцияларини амалга оширишнинг янги тартиби тасдиқланди. Бу ҳақда «Норма» нашри хабар берди.
Биринчидан, жисмоний шахслар халқаро тўлов карталаридаги (кейинги ўринларда ХТК) маблағларни валюта айирбошлаш шохобчасидаги тўлов терминаллари, чакана амалиётлар кассалари, автоматлаштирилган банк шохобчаси ёки банкоматлар орқали нақд шаклда ечиб олишлари мумкин. Бунда жисмоний шахсга нақд маблағлар билан бирга тегишли тўлов ҳужжатлари берилади.
Бундан ташқари, автоматлаштирилган банк шохобчасида нақд хорижий валютани миллий валютага айирбошлаш, шунингдек бошқа чакана тўловларни амалга ошириш мумкин бўлади.
Иккинчидан, валюта айирбошлаш шохобчалари энди ХТКдаги маблағларни нақдлаштириш билан бир қаторда божхона чегарасида божхона тўловлари ва йиғимларини қабул қиладиган бўлишди.
Учинчидан, банк ҳисобварақларига масофадан хизмат кўрсатиш махсус дастури жорий қилинади. Резидент жисмоний шахслар масофадан туриб махсус дастурдан фойдаланган ҳолда чет эл валютасини сотиб олиш ва сотиш, ХТКдан пул маблағларини муддатли депозитларга ўтказиш операцияларини амалга оширишлари мумкин бўлади. Бунинг учун дастурни компьютер, планшет, уяли телефон ёки бошқа тегишли қурилмаларга юклаб олиш ҳамда ундан фойдаланиш шартлари билан боғлиқ офертани қабул қилиш лозим.

Установлен новый порядок обмена валюты
Постановлением Правления Центрального банка от 29 июня 2018 года утвержден новый порядок осуществления валютно-обменных операций с физическими лицами в коммерческих банках. Об этом сообщила «Norma.uz».
Выделим основные внедряемые новшества.
Во-первых, физические лица могут снять наличные средства с международной платежной карты (далее – МПК), как в национальной, так и иностранной валюте, через платежные терминалы обменных пунктов, кассы розничных операций, банкоматы или автоматизированные банковские пункты. При этом вместе с наличными деньгами, лицу выдаются соответствующие платежные документы.
Автоматизированные банковские пункты, кроме того, позволят обменивать наличную иностранную валюту на национальную, а также осуществлять другие розничные платежи.
Во-вторых, пункты обмена валюты, наряду с «обналичкой» средств с МПК, теперь могут принимать на таможенной границе таможенные платежи и сборы.
В-третьих, внедряется специальная программа дистанционного обслуживания банковских счетов. Через эту программу физические лица-резиденты смогут «на расстоянии» проводить операции по купле-продаже иностранной валюты, переводить денежные средства с МПК на срочные депозиты. Для этого необходимо скачать программу на компьютер, планшет, мобильный телефон или другие соответствующие устройства и принять оферту с условиями использования.
При этом для проведения валютно-обменных операций в онлайн-режиме лицу необходимо открыть на свое имя банковскую карту и МПК через тот коммерческий банк, программу которого он использует.