Бош вазир ва Тошкент ҳокими махсус вертолётда пойтахт узра парвоз қилди
Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов ва Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев бугун, 10 март куни вертолётда пойтахт осмонида парвоз қилди. Бу ҳақда «Газета.uz» хабар берди.
Мудофаа вазирлигидан қайд этилишича, улар Airbus Helicopters H215 русумли вертолётда учишган. Мазкур вертолёт Тошкентнинг 3D форматдаги бош режасини ишлаб чиқиш учун аэрофотоускуна билан жиҳозланган, дея аниқлик киритган ҳокимият вакили.
Аввалроқ шаҳар маъмурияти апрель охиригача Тошкентнинг бош режаси концепциясини ишлаб чиқиш режалаштирилаётганини маълум қилган эди. Бу иш билан Хитой, Туркия ва Буюк Британия компаниялари иш олиб бормоқда.

Премьер-министр и хоким облетели Ташкент на вертолете
Сегодня, 10 марта премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев облетели столицу на вертолете, сообщает «Газета.uz» со ссылкой на городской хокимият.
Как отметили в Министерстве обороны, это был вертолет модели Airbus Helicopters H215. Он был оборудован аэрофотоаппаратом для съемки города, чтобы создать генеральный план Ташкента в формате 3D, уточнили в хокимияте.
Ранее столичная администрация сообщала о планах по созданию концепции генерального плана Ташкента до конца апреля. Над ее созданием работают компании из Китая, Турции и Великобритании.