ИИВнинг Қўриқлаш бош бошқармаси Миллий гвардияга ўтказилди
Ҳукумат қарори (555-сон, 03.07.2019 й.) билан Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг қўриқлаш хизмати тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» канали хабар берди.
Қарорда белгиланишича, Ички ишлар вазирлигининг Қўриқлаш бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари Миллий гвардияга ўтказилган.
Низомга мувофиқ, қўриқлаш хизматининг асосий вазифаси шартнома асосида давлат объектларини, ўта муҳим, тоифаланган ва бошқа объектларни, жисмоний ва юридик шахсларнинг мол-мулкларини қўриқлашни таъминлаш ҳисобланади.
Қўриқлаш хизмати учун нарх Давлат бюджетидан молиялаштириладиган ташкилотлар учун Молия вазирлиги билан келишиб, бошқа ташкилотлар учун Миллий гвардия қўмондони томонидан мустақил белгиланади.
Низом билан Қўриқлаш хизматининг мажбуриятлари ва ҳуқуқлари, нарядларнинг фаолиятини ташкил этиш, ходимларнинг жавобгарлиги белгилаб берилди.
Хусусан, Қўриқлаш хизмати ходими давлат органи вакили ҳисобланади ва давлат ҳимояси остида бўлади.
Қўриқлаш хизмати ходими хизмат вазифасини бажаришда фақат бевосита ёки тўғридан-тўғри бошлиғига (командирига) ва масъул навбатчига бўйсунади.

Главное управление охраны МВД передано в Национальную гвардию
Постановлением Правительства утверждено Положение о службе охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
Как указано в постановлении, Главное управление охраны Министерства внутренних дел и его территориальные подразделения переданы в Национальную гвардию.
В соответствии с положением основной задачей службы охраны является обеспечение охраны государственных объектов, особо важных, категорированных и иных объектов, имущества физических и юридических лиц на договорной основе.
Цена на охранные услуги для организаций, финансируемых из государственного бюджета устанавливается по согласованию с Министерством финансов, для других организаций командиром Национальной гвардии самостоятельно.
Положением определены обязанности и права Службы охраны, организация деятельности нарядов, ответственность сотрудников.
В частности, сотрудник Службы охраны является представителем государственного органа и находится под защитой государства.
Сотрудник службы охраны при исполнении служебных обязанностей подчиняется только непосредственному начальнику (командиру) и ответственному дежурному.