Истиқболли бошқарув кадрларини танлаб олиш бўйича «Тараққиёт» республика танлови ўтказилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 30 майдаги “Истиқболли бошқарув кадрларини танлов асосида танлаб олишнинг замонавий тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ истиқболли бошқарув кадрларининг тизимли асосда танлаб олинишини таъминлаш, шунингдек, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, бошқа давлат органлари ва ташкилотлари тизимида уларнинг касбий малакасини узлуксиз ошириб боришга кўмаклашиш мақсадида ҳар 3 йилда истиқболли бошқарув кадрларини танлаб олиш бўйича “Тараққиёт” республика танлови ўказилади.
Танловда таянч олий маълумотга ва тегишли соҳада раҳбарлик лавозимида камида уч йиллик иш тажрибасига эга, 30 ёшдан 45 ёшгача бўлган (45 ёш ҳам қўшилган ҳолда) Ўзбекистон Республикаси фуқаролари иштирок этиши мумкин.
“Тараққиёт” республика танловида талабгорлар 16 та номинация бўйича ўз соҳасидан келиб чиқиб иштирок этиши мумкин. Хусусан:
1. Давлат ва жамият бошқаруви соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
2. Суд-ҳуқуқ соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
3. Молия-кредит соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
4. Саноат соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
5. Ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
6. Қишлоқ ва сув хўжалиги соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
7. Архитектура ва қурилиш соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
8. Коммунал хўжалик соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
9. Солиқ ва божхона соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
10. Экология ва атроф-муҳит муҳофазаси соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
11. Таълим, фан ва инновация соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
12. Соғлиқни сақлаш соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
13. Маданият, санъат ва спорт соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
14. Ташқи сиёсат, ташқи иқтисодий фаолият ва туризм соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
15. Макроиқтисодиёт ва ҳудудий ривожланиш соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
16. Транспорт ва логистика соҳасидаги энг яхши бошқарувчи.
Давлат ташкилотларида меҳнат қилаётган иштирокчиларнинг танловда иштирок этиш даврида эгаллаб турган лавозими ва ўртача ойлик иш ҳақи сақлаб қолинади.
Танлов ғолибларига энг кам иш ҳақининг 50 баравари миқдорида, финал босқичининг қолган иштирокчиларига эса энг кам иш ҳақининг 25 баравари миқдорида бир марталик пул мукофоти тўланади. Танлов финал босқичининг қолган иштирокчилари тегишли соҳанинг бошқарув кадрлари захирасига киритилади.
Танлов ғолиблари Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда Корпоратив бошқарув илмий-таълим маркази базасида тегишли соҳага оид вазирликлар, идоралар, йирик компаниялар раҳбарлари, маҳаллий ва хорижий мутахассислар ҳамда олимлар иштирокида ўтказиладиган, ривожланган хорижий мамлакатларнинг соҳага оид ташкилотларида танловнинг тегишли номинациялари юзасидан стажировка ўташни ўз ичига оладиган «Бошқарув кадрларини тайёрлаш бўйича Президент дастури»га мувофиқ уч ойлик курсларда ўқийди. Курсларни тамомлагач, тегишли йўналишлар бўйича давлат ташкилотларида раҳбарлик лавозимларига тайинланади.
Танловда иштирок этиш учун талабгорлар 2018 йилнинг 1 октябридан 30 октябрига қадар онлайн рўйхатдан ўтиши мумкин. Батафсил маълумот taraqqiyot-tanlov.uz порталида жойлашган.
Мазкур порталдан рўйхатдан ўтгандан сўнг талабгор анкетаси тўлдирилади. Унда талабгор ҳақида тўлиқ маълумотлар базаси қамраб олинади.
Танлов иштирокчилари анкетада белгиланган шаклдаги ишончли маълумотни кўрсатиши шарт. Анкетага нотўғри маълумотни киритиш иштирокчини танловдан четлатишга сабаб бўлиши мумкин.
Иштирокчиларнинг анкеталарини ўрганиш учун ишчи гуруҳ таркиби танлов комиссиялари томонидан шакллантирилади. Ишчи гуруҳлари сони ва уларнинг аъзолари таркиби ҳар бир номинацияга тақдим этилган аризалар сонига боғлиқ ҳолда шаклланади.
Танлов иштирокчилари ўзлари томонидан тақдим этилган анкета қайси номинацияга тегишли бўлишини мустақил равишда белгилайди. Анкета кўриб чиқилаётганда ишчи гуруҳ вакиллари анкетада иштирок этган шаxс кўрсатган соҳадаги иш тажрибасига қараб номзодликни ўзгартиришни тавсия этиш ҳуқуқига эга бўлади.
Танловнинг веб-порталида кейинги танлов турида иштирок этувчилар рўйхати, танлов ўтказилиш куни, жойи эълон қилиб борилади.
Веб-порталга келиб тушган анкеталар ўрганилади, талабгорлар ақлий салоҳият (IQ-тест), психологик барқарорлик, хорижий тилларни билиши, сиёсий-ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ислоҳотлардан хабардорлик даражаси бўйича онлайн тестдан ўтказилади.
Хорижий тилни билиш даражаси расмий тасдиқлангани ҳақидаги халқаро сертификатлар мавжуд бўлган (В2 – CEFR (Common European Framework of Reference), 5,5 балл – IELTS (International English Language Testing System) ва 72 балл – TOEFL (Test of English as a Foreign Language) иштирокчилар xорижий тилларни билиши даражаси бўйича тестлардан озод қилинади. Ушбу иштирокчиларга танловда максимал балл қўшиб берилади.
Ёзма синовлар ва стажировка босқичида онлайн тестлардан муваффақиятли ўтган талабгорларга ёзма таҳлилий материаллар (маъруза) тайёрлаш учун ҳар бир номинация бўйича муаммоли, амалиёт билан бевосита боғлиқ бўлган, таҳлилий фикрлашни назарда тутувчи, ҳар бири 5 саволни қамраб олувчи тезислар берилади.
Талабгорлар томонидан тегишли номинациялар кесимида 5 саволни қамраб олган мавзу бўйича тайёрланган ёзма таҳлилий материалларни (маърузалар) текшириш натижасида иштирок этувчилардан 300 нафар талабгорлар танлаб олинади.
Талабгорларнинг гуруҳда ишлаш кўникмаси, профессионаллик даражаси ва бошқарув қобилиятини аниқлаш мақсадида тегишли давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, маҳаллий ижро ҳокимияти органлари, давлат ташкилоти ва идораларига бир ойлик стажировка ўташ учун жўнатилади.
Бир ойлик стажировка ва талабгорларнинг ташкилотчилик қобилияти ва бошқарувчилик салоҳиятини аниқлашга қаратилган ёзма тест синови натижаларига асосан танловнинг финал босқичига тавсия этилган 150 нафар талабгор аниқланади.
Гуруҳларда муаммоли вазиятларни (кейслар) ечиш ва суҳбат жараёни бўйича танловнинг финал босқичига тавсия этилган 150 нафар талабгорнинг рўйхати, синовлар ўтказиладиган сана, вақт, жой ва шартлари танловнинг веб-порталида эълон қилинади. Кейсларни ечиш жараёни ва талабгорларнинг ҳар бири билан шахсан ўтказиладиган суҳбат натижаларига кўра танловнинг 50 нафар ғолиби аниқланади.

Объявлен республиканский конкурс по отбору перспективных управленческих кадров
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2018 года “О мерах по созданию современной системы отбора на конкурсной основе перспективных управленческих кадров”, в целях обеспечения отбора перспективных управленческих кадров на системной основе, а также содействия непрерывному росту их профессиональной компетентности в системе органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах, других государственных органов и организаций раз в 3 года будет проводиться республиканский конкурс по отбору перспективных управленческих кадров «Тараккиёт».
В конкурсе могут  участвовать граждане Республики Узбекистан в возрасте от 30 до 45 лет включительно, имеющие базовое высшее образование и не менее трех лет опыта работы на руководящей должности в соответствующей сфере.
Конкурс “Тараққиёт” будет проводиться по 16 ти номинациям:
1. Лучший управленец в сфере государственного и общественного управления
2. Лучший управленец в судебно-правовой сфере
3. Лучший управленец в кредитно-финансовой сфере
4. Лучший управленец в сфере промышленности
5. Лучший управленец в сфере информационных технологий и коммуникаций
6. Лучший управленец в сфере сельского и водного хозяйства
7. Лучший управленец в сфере архитектуры и строительства
8. Лучший управленец в сфере коммунального хозяйства
9. Лучший управленец в налоговой и таможенной сферах
10. Лучший управленец в сфере экологии и охраны окружающей среды
11. Лучший управленец в сфере образования, науки и инноваций
12. Лучший управленец в сфере здравоохранения
13. Лучший управленец в сфере культуры, искусства и спорта
14. Лучший управленец в сфере внешней политики, внешнеэкономической деятельности и туризма
15. Лучший управленец в сфере макроэкономики и регионального развития
16. Лучший управленец в сфере транспорта и логистики
За участниками, работающими в государственных организациях, на период участия в конкурсе сохраняется занимаемая ими должность и среднемесячная заработная плата.
Победителям конкурса выплачивается разовое денежное вознаграждение в размере 50 минимальных заработных плат, а оставшимся финалистам — 25 минимальных заработных плат. При этом оставшиеся финалисты конкурса включаются в резерв управленческих кадров в соответствующей сфере.
Победители конкурса после прохождения трехмесячных курсов по «Президентской программе подготовки управленческих кадров» назначаются на руководящие должности в государственных организациях по соответствующим направлениям.
Для участия в конкурсе желающие могут зарегистрироваться на портале начиная с 1 октября по 30 октября 2018 года. Подробную информацию о конкурсе можно найти на порталеtaraqqiyot-tanlov.uz.
После регистрации на вышеуказанном портале претендент заполняет анкету кандидата. В анкете охвачена полная база данных претендента.
Участники конкурса обязаны указывать в анкете достоверную информацию в соответствии с установленной формой. Внесение в анкету заведомо ложной информации является основанием для дисквалификации участника.
Для изучения анкет участников отборочными комиссиями создаются рабочие группы. Количество рабочих групп и их членов формируется исходя из количества поступивших заявлений по каждой номинации.
Участники конкурса самостоятельно выбирают к какой номинации относится представляемая ими заявка. При рассмотрении заявок рабочая группа вправе рекомендовать изменение номинации в зависимости от указанного участником в анкете опыта работы в соответствующей сфере.
На веб-портале конкурса на систематической основе публикуется списки участников, прошедших на следующий этап, объявляются дни и место их проведения.
Осуществяется изучение анкет и тестирование на определение уровня интеллекта (IQ-тест), психологической устойчивости, знания иностранных языков и степени информированности в сфере политико-правовых и социально-экономических реформ проводится в онлайн режиме.
Участники конкурса, имеющие действующие международные сертификаты об официальном подтверждении владения иностранным языком, соответствующие уровню не менее В2 по CEFR (CommonEuropeanFrameworkofReference), 5,5 баллов по IELTS (InternationalEnglishLanguageTestingSystem) или 72 балла по TOEFL (TestofEnglishas a ForeignLanguage), освобождаются от прохождения тестирования на знание иностранных языков. Для этих участников засчитывается максимальный балл.
В этап письменных экзаменов и стажировкиучастникам, успешно сдавшим онлайн тесты, даются проблемные, связанные непосредственно с практикой, учитывающие аналитическое мышление претендента тезисы для подготовки письменного аналитического доклада по 5 вопросам на одну из выбранных тем в зависимости от номинации.
На основе результатов письменных аналитических материалов (лекций) по темам, охватывающих 5 вопросов, подготовленных в разрезе номинаций отбираются 300 претендентов.
Эти участники отправляются для прохождения стажировки в государственных организациях в целях определения их навыков работы в команде, уровня профессионализма и управленческих качеств.
По совокупности результатов прохождения стажировки и письменного тестирования на выявление организаторских способностей и управленческого потенциала конкурсные комиссии определяют финалистов, общее количество которых не должно превышать 150 человек.
Список 150 перетендентов, рекомендованных для участия в финальном туре, который будет проходить в форме решения ситуационных задач (кейсов) в группах и собеседования, а также дата, время, место и условия проведения данного тура будут объявлены на веб-портале.
По результатам решения финалистами ситуационных задач в группе и индивидуального собеседование финалистов с членами конкурсных комиссий по выбранной номинации Определяется 50 победителей.