Хорижга чиқиш паспортини олиш соддалаштирилди, бир нечта бандлар олиб ташланди
Адлия вазирлиги томонидан Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда 16 ёшдан катталар ва 16 ёшга тўлмаган вояга етмаганлар учун хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш учун янги анкета шакллари ишлаб чиқилди ва 2019 йилнинг 22 май куни давлат рўйхатидан ўтказилди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги Жамоатчилик билан алоқалар бўлими хабар берди.
Амалдаги ариза-анкетанинг шакли 16 та бандни ўз ичига олган 4 варақдан иборат бўлиб, унда кўрсатилиши лозим бўлган маълумотларнинг аксарияти тегишли идораларнинг маълумотлар базалари орқали идоралараро маълумот алмашиш йўли билан аниқланиши мумкин.
Янги анкета шакли 1 варақда ва унда кўрсатилиши зарур бўлган маълумотлар 11 та банддан (16 ёшга тўлмаган вояга етмаганлар учун 9 та банддан) иборат бўлиб, тегишли катакларни тўлдириш орқали шакллантириладиган тарзда тайёрланди.
Олдинги ариза-анкета шаклидан қуйидагилар чиқариб ташланди:
1) аризачининг яқин қариндошлари, жумладан, ота-онаси, болалари, агар ўзаро никоҳда болалари бўлган бўлса, собиқ турмуш ўртоғи ҳақидаги маълумотлар;
2) аризачига суд томонидан қўйилган, ижро этилмаган мажбуриятлари мавжудлиги, судда фуқаролик даъвоси кўзғатилганлиги тўғрисидаги маълумотлар;
3) аризачининг хорижга чиқишдан мақсади (қайси давлатга ва мақсади), унга нисбатан жиноят иш қўзгатилганлиги ҳақидаги маълумотлар;
4) ариза-анкета шаклининг корхона, муассаса, ташкилот ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан имзоланиши ва муҳр билан тасдиқланиши ҳақидаги талаб;
5) аризачи сўнги 2 йил мобайнида қачон ва қайси хорижий давлатларда бўлганлиги ҳақидаги маълумотлар;
6) аризачи хорижий давлатларнинг қонунларига риоя қилмагани учун шу давлатнинг хуқуқни муҳофаза қилиш хизматлари томонидан маъмурий ёки жиноий жавобгарликка тортилганлиги тўғрисидаги маълумотлар;
7) аризачининг сўнгги 5 йилдаги меҳнат фаолияти ҳақида меҳнат дафтарчасидан кўчирма талаб қилиш.
Мазкур анкета, ички ишлар органларининг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмалари (маълумотларни йиғиш пункти)нинг масъул ходими томонидан шакллантирилиб, анкета берган шахсга таништирилади ҳамда у томонидан имзоланади.
Маълумотларни йиғиш пунктининг масъул ходими томонидан анкетада кўрсатилган маълумотларни тасдиқловчи ҳужжатларни талаб қилиш тақиқланади.

В Узбекистане упростили форму анкеты для оформления биометрического загранпаспорта
Министерством юстиции совместно с Министерством внутренних дел разработаны и прошли государственную регистрацию новые формы анкет для оформления биометрического загранпаспорта для взрослых и несовершеннолетних лиц, не достигших 16-летнего возраста.
Форма действующей заявки-анкеты состоит из 4 листов, содержащих 16 пунктов, большая часть информации, которая должна быть в них указана, может быть уточнена путем межведомственного обмена информацией через базы данных соответствующих ведомств.
Новая форма анкеты состоит из 11 пунктов (9 пунктов для несовершеннолетних, не достигших 16-летнего возраста) на 1 листе, и данные, которые необходимо в ней указать, указываются путем заполнения соответствующих ячеек.
Из формы предыдущего заявления-анкеты исключены:
- сведения о близких родственниках заявителя, в том числе его родителях, детях, бывших супругах, если у них есть дети от совместного брака собой;
- сведения о наличии у заявителя неисполненных обязательств, установленных судом, о возбужденном гражданского иске в суде;
- сведения о цели выезда за границу заявителя (в какое государство и цель), сведения о возбуждении в отношении него уголовного дела;
- требование о подписании и удостоверении печатью формы заявления-анкеты предприятием, учреждением, организацией или органами самоуправления граждан;
- информация о том, когда и в каких зарубежных странах заявитель находился в течение последних 2 лет;
- сведения о привлечении заявителя к административной или уголовной ответственности правоохранительными службами иностранного государства за несоблюдение законов данного государства;
- выписка из трудовой книжки заявителя о трудовой деятельности за последние 5 лет.
Ответственный сотрудник отдела миграции и оформления гражданства (пункта сбора данных) органов внутренних дел формирует данную анкету, и предоставляет ее лицу, подавшему анкету, для подписания.
Ответственным сотрудникам пункта сбора данных запрещается требовать документы, подтверждающие сведения, указанные в анкете.