Алишер Султонов АҚШнинг «Air Products» корпорацияси билан битим имзолади
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов АҚШнинг «Air Products» корпорацияси президенти жаноб Сейфи Гасеми бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув доирасида «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти ва «Air Products» корпорацияси ўртасида «Қўшма корхона ташкил этиш шартлари бўйича битим»  ва «Ўзаро англашув меморандуми» тўғрисидаги ҳужжатлар имзоланди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Таъкидланишича, «Air Products» билан ҳамкорлик доирасида «метанол в олефинлар» (МТО) технологияси асосида табиий газни мукаммал қайта ишлаш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш ва шу асосда юқори қўшимча қийматга эга бўлган нефть-кимё маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш масаласи ҳам муҳокама этилмоқда.
«Шуни ишонч билан айтишим мумкинки, расмий шахслар билан илк марта бўлиб ўтган учрашувдан келишувлар имзолангунга қадар жуда қисқа вақт сарфланди ва компаниямиз тарихида бундай воқеа биринчи марта юз бериб турибди. Бу, албатта, ишчи гуруҳларимизнинг ўзаро ҳамкорликда фаол ишлаганидан далолат беради. «Air Рroducts» дунёнинг 50 та мамлакати билан ҳамкорлик қилади, бироқ у ўз тарихида ҳамкорлик муносабатларини бу даражада тез ва шиддатли ривожланишига илк марта гувоҳ бўлиб турибди», - дея таъкидлади Сейфи Гасеми.
Америка корпорацияси раҳбари Тошкентда бўлиб турган «Air Рroducts» делегациясидан компания олий раҳбариятининг деярли бутун таркиби жой олганлигини, бу эса томонлар ўртасида турган барча масалаларни ҳал этишда муҳим роль ўйнашини ҳам алоҳида қайд этиб ўтди.
Унинг  айтишича, Америка корпорацияси айни вақтда Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишнинг бешта йўналишини белгилаб олган. Улардан биринчиси, учрашув доирасида имзоланган келишувга мувофиқ саноат гази бўйича қўшма корхона ташкил этишдир. Бу борада гелий ишлаб чиқариш лойиҳаси, аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш бўйича завод қуриш лойиҳалари ўрганилмоқда, шунингдек,  «метанол ва олефинлар» технологияси бўйича йирик лойиҳани амалга ошириш чора-тадбирлари ҳам кўрилмоқда. Корпорация мазкур лойиҳани дунёнинг етакчи компаниялари билан ҳамкорликда амалга оширишни режалаштирган.
«Қисқа қилиб айтганда, ҳамкорлик юзасидан аниқ лойиҳаларимиз бор ва уларни рўёбга чиқариш учун ҳамкорликда иш олиб борамиз. Биз бунга тайёрмиз, истиқбол сари ҳаракат қилишга истагимиз ҳам, имкониятимиз ҳам етарли», - деди компания раҳбари.
1940 йилда ташкил этилган «Air Рroducts» корпорацияси  газ ишлаб чиқариш ва газни қайта ишлаш, нефть-газни қайта ишловчи, металлургия, электр техника ускуналари ишлаб чиқариш бўйича  дунёдаги етакчи компаниялардан бири ҳисобланади.
«Air Products» компаниясининг фикрича, Ўзбекистон Республикаси ривожланишнинг ҳозирги босқичида нефть-газ ва нефть-кимё саноатига тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишга, айниқса, углеводород хомашёси ва юқори қўшимча қийматга эга бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқаришга алоҳида аҳамият қаратаётганлиги билан ҳам хорижлик сармоядорлар эътиборини тортмоқда.

Алишер Султанов подписал соглашение с американской корпорацией «Air Products»
В Министерстве энергетики прошла встреча министра Алишера Султанова с президентом корпорации «Air Products» (США) г-ном Сейфи Гасеми.
В рамках встречи, между компанией «Air Products» и АО «Узбекнефтегаз» подписаны «Соглашение об условиях создания совместного предприятия по производству технических газов» и «Меморандум о взаимопонимании по изучению возможности организации производства гелия из природного газа», сообщила пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана.
Напомним, что в рамках сотрудничества с «Air Products» также прорабатывается вопрос совместной реализации инвестиционного проекта по глубокой переработке природного газа на основе технологии «метанол в олефины» (МТО) и производству нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
«Я могу сказать, что это первый раз в истории нашей компании, когда с момента, первой памятной встречи с официальными лицами и до подписания соглашения ушло так мало времени. Это, конечно же, говорит об очень слаженной работе наших рабочих команд. «Air Рroducts» работает в 50 странах мира, но в ее истории впервые такое стремительное и успешное развитие партнерских отношений» - подчеркнул Сейфи Гасеми.
Глава американской корпорации также сказал о том, что в составе делегации «Air Рroducts» в рамках данного визита находится практически весь высший состав компании, что показывает приверженность активному сотрудничеству и решению всех поставленных вопросов.
Он отметил, что корпорация в настоящее время видит пять основных направлений сотрудничества с Узбекистаном, первое из которых - это работа в рамках совместного предприятия по промышленным газам, соглашение о котором подписано в рамках встречи. Начата работа по изучению проектов по организации производства гелия, строительству завода по производству аммиака и карбамида, а также масштабного проекта «метанол в олефины», в котором компания выразила заинтересованность участвовать вместе с ведущими мировыми компаниями.
«Иными словами у нас четкие совместные планы, мы имеем конкретные проекты, над которыми мы хотели бы вместе работать. Мы готовы, можем и желаем двигаться вперед», - сказал глава компании.
Основанная в 1940 году корпорация «Air Рroducts» является одним из ведущих мировых производителей технологических газов и синтез газа, поставщиком оборудования для нефте- и газопереработки, металлургии, электротехники.
По мнению «Air Products» Республика Узбекистан на современном этапе своего развития особенно привлекательна тем, что наиболее перспективным направлением для прямых иностранных инвестиций является нефтегазовый и нефтехимический сектор, особенно в области переработки углеводородного сырья и производства продуктов с высокой добавленной стоимостью.