Шавкат Мирзиёев МДҲ давлатлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари раҳбарларини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев 31 май куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ички ишлар вазирлари кенгашининг шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтаётган тадбирларида иштирок этаётган МДҲга аъзо давлатлар ички ишлар вазирликлари ва идоралари раҳбарларини қабул қилди.
Президентимиз Озарбайжон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва Туркманистон делегациялари раҳбарларини самимий қутлар экан, Ҳамдўстлик мамлакатлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ўртасидаги икки ва кўп томонлама ҳамкорлик алоқали тобора мустаҳкамланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Бугунги кунда МДҲ Ички ишлар вазирлари кенгаши самарали ҳамкорлик, илғор тажриба ва билим алмашиш, шунингдек, терроризм, экстремизм, наркотрафик, уюшган жиноятчилик ва одам савдосига қарши курашишдаги саъй-ҳаракатларни яқиндан мувофиқлаштириш учун муҳим механизм экани таъкидланди.
Ҳамдўстлик ҳудудида жиноятлар сони кейинги беш йилда 25 фоиздан зиёдга қисқаргани Кенгаш фаолиятининг натижадорлигидан далолат беради.
Бундан ташқари, биргина ўтган йилда қўшма операциялар доирасида гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмаси билан шуғулланган 892 нафар шахснинг фаолиятига чек қўйилди ҳамда 84 нафар жиноятчи ушланди.
Учрашувда МДҲга аъзо давлатлар ички ишлар органлари ҳамкорлигини янада кенгайтириш, жумладан, самарали идоралараро ҳамкорликни йўлга қўйиш, қўшма тадбирлар ўтказиш, кадрлар тайёрлаш бўйича дастурларни амалга ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, минтақавий хавфсизликнинг долзарб масалалари, хусусан, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш ва трансмиллий жиноятчиликка қарши курашишда шерикликни мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашилди.
Делегациялар раҳбарлари Президентимизга самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, ўз давлатлари раҳбарларининг саломини етказдилар.
Мамлакатимиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимида ҳуқуқбузарликларни барвақт олдини олиш ва профилактика қилиш бўйича самарали тизимни шакллантириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижадорлиги юксак баҳоланди.
Ҳамдўстлик мамлакатлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари ўзаро қўллаб-қувватлаш ҳамда умумий таҳдид ва хатарларга қаршиш курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш мақсадида фаол ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр экани алоҳида қайд этилди.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари МДҲ Ички ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлиси муваффақиятли ўтишини тилади.

Шавкат Мирзиёев принял руководителей правоохранительных органов стран СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 мая принял глав делегаций – руководителей министерств и ведомств внутренних дел стран Содружества Независимых Государств, участвующих в работе проходящих в эти дни в городе Ташкенте мероприятий Совета министров внутренних дел СНГ.
Президент Узбекистана, тепло приветствуя глав делегаций Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Туркменистана, с удовлетворением отметил укрепляющиеся двусторонние и многосторонние партнерские связи между правоохранительными органами стран Содружества.
Подчеркнуто, что сегодня Совет министров внутренних дел СНГ является важным механизмом эффективного взаимодействия, обмена передовым опытом и знаниями, а также тесной координации в борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком, организованной преступностью и торговлей людьми.
О результативности работы Совета свидетельствует сокращение преступлений на пространстве Содружества более чем на 25 процентов за последние пять лет.
Кроме того, в рамках совместных операций только в прошлом году пресечена деятельность 892 лиц, осуществлявших незаконный оборот наркотиков, а также задержаны 84 преступника.
В ходе встречи рассмотрены перспективы расширения сотрудничества органов внутренних дел государств СНГ, в том числе организации эффективного межведомственного взаимодействия, проведения совместных мероприятий, реализации программ в области профессиональной подготовки кадров.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной безопасности, включая мирное урегулирование ситуации в Афганистане и укрепление партеёрства в борьбе с транснациональной преступностью.
Руководители делегаций выразили глубокую признательность Президенту Республики Узбекистан за теплый прием и передали искренние приветствия от имени глав своих государств.
Высоко оценена результативность проводимых в нашей стране реформ в правоохранительной системе, направленных на формирование эффективной системы раннего предупреждения и профилактики правонарушений.
Особо подчеркнута готовность правоохранительных структур стран Содружества к дальнейшему развитию активного сотрудничества с целью оказания взаимной поддержки и объединения усилий в противодействии общим вызовам и угрозам.
В завершение глава нашего государства пожелал успешного проведения очередного заседания Совета министров внутренних дел СНГ.