Абдулазиз Комилов Россия ташқи ишлар вазири билан учрашди
2019-йилнинг 2-май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашди. С.Лавров икки томонлама музокаралар олиб бориш ва Гиёҳванд моддаларни назорат қилиш соҳасида минтақавий ҳамкорлик бўйича ўзаро англашув Меморандуми иштирокчи давлатларининг 11-учрашувида қатнашиш учун Тошкент шаҳрига келган.
Суҳбат чоғида икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар муҳокама қилинди, шунингдек, долзарб халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Вазирлар Президент Владимир Путиннинг 2018-йил октабр ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи ва Президент Шавкат Мирзиёев билан музокаралар чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёнини кўриб чиқдилар. Ташриф давомида имзоланган йирик ҳажмдаги савдо-иқтисодий келишувлар ва инвестиция шартномалари томонлар назоратида эканлиги таъкидланди. Сиёсий-дипломатик, парламентлараро, маданий-гуманитар соҳаларидаги ҳамкорлик изчил амалга оширилмоқда.
Ҳозирги вақтда савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларни кўриб чиқиши кутилаётган ҳукумат раҳбарлари даражасидаги Қўшма комиссиянинг биринчи мажлисини ўтказишга тайёргарлик кўрилмоқда.
ТИВдаги учрашувда Россиянинг тўртта етакчи олий ўқув юртлари – МИФИ, ВГИК, Москва энергетика институти ва Россия кимё технологиялари университети филиалларини Ўзбекистон очиш масалалари муҳокама қилинди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Ўзбекистон ва Россиянинг Афғонистон бўйича ҳамкорлиги, жумладан, Афғонистонда тинчлик музокараларини бошлаш, мамлакатни иқтисодий-ижтимоий тиклаш бўйича халқаро саъй-ҳаракатлар доирасидаги алоқаларга алоҳида эътибор қаратдилар.
Шунингдек, вазирлар минтақада хавфсизлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар.

Абдулазиз Камилов встретился с Сергеем Лавровым
2 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым, прибывшим в город Ташкент для проведения двусторонних переговоров и участия в 11-й встрече государств-участников Меморандума о взаимопонимании по региональному сотрудничеству в области контроля над наркотиками. Об этом сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
В ходе состоявшейся беседы стороны обсудили вопросы двустороннего и регионального характера, а также обменялись мнениями по актуальной международной проблематике.
Министры провели обзор выполнения договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита в Узбекистан в октябре 2018 года Президента Владимира Путина и его переговоров с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Как отмечалось, на контроле у сторон находится весомый пакет торгово-экономических соглашений и инвестиционных контрактов, подписанных в рамках визита. Последовательно реализуются договоренности в сферах политико-дипломатического, межпарламентского, культурно-гуманитарного сотрудничества.
В настоящее время стороны готовятся к проведению первого заседания Совместной комиссии на уровне глав правительств, на котором предполагается рассмотреть приоритетные направления дальнейшего расширения торгово-экономических связей.
На встрече в МИД также обсуждены вопросы открытия в Узбекистане филиалов четырех ведущих российских вузов – МИФИ, ВГИК, Московского энергетического института и Российского химико-технологического университета.
Отдельное внимание главы внешнеполитических ведомств уделили взаимодействию Узбекистана и России на афганском направлении, в том числе в рамках международных усилий по запуску межафганских мирных переговоров, социально-экономической реабилитации Афганистана.
Министры также обменялись мнениями по перспективам укрепления безопасности и сотрудничества в регионе.