Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчихонасини бориб кўрди
Хитойда амалий ташриф билан бўлиб турган Президент Шавкат Мирзиёев 26 апрель куни Ўзбекистоннинг Пекин шаҳридаги элчихонаси янги биносини кўздан кечирди. Бу ҳақда «ЎзА» хабар берди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой муносабатлари барча соҳалар, жумладан, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, технологиялар, энергетика, маданий-гуманитар йўналишларда фаол ривожланиб бормоқда.
Дипломатик ваколатхонамизнинг уч қаватли янги биноси фарғоналик усталар иштирокида миллий бунёдкорлик анъаналари ва замонавий меъморчилик ютуқлари асосида бунёд этилган. Иморат Пекин шаҳри марказидаги Чаоянг ишбилармонлик мавзесида, АҚШ, Япония, Малайзия, Сингапур каби давлатлар элчихоналари билан ёнма-ён жойлашган.
Бу ерда Ўзбекистон Республикаси фуқароларини қабул қилиш, сифатли консуллик хизматлари кўрсатиш, шунингдек, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини самарали ҳимоя қилиш учун барча шароит яратилган.
Биринчи қаватда музокаралар, ишбилармонлик ва маданият тадбирларини ўтказишга мўлжалланган “Самарқанд”, “Бухоро”, “Хива”, “Қўқон” заллари жойлашган. Дарвозадан кираверишдаги айвон халқимиз анъаналари ва бой маданиятини акс эттирган.
photo5337035712333196128.jpg
Давлатимиз раҳбари бу ердаги шароитлар билан танишар экан, мазкур даргоҳ миллий услубда безатилганига мамнуният билдирди ҳамда у Хитой томонининг мамлакатимиз билан ҳамкорликка юксак эътибори намунаси эканини таъкидлади.
Ушбу элчихона халқларимизни янада яқинлаштирадиган, турли соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтирадиган, маданиятлар бир-бирини ўзаро бойитадиган марказ бўлади. Ўзбекистон ва Хитой ҳамкорлигини янада мустаҳкамлашга қаратилган янги ғоя ва ташаббусларни ишлаб чиқишга хизмат қилади.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил посольство Узбекистана в Китае
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев, пребывающий в Китае с рабочим визитом, 26 апреля посетил новое здание посольства Республики Узбекистан в Пекине.
В последние годы узбекско-китайские отношения активно развиваются по всем направлениям сотрудничества, включая торговлю, экономику, энергетику, технологии, культурно-гуманитарные связи.
В возведении нового трехэтажного здания дипмиссии нашей страны приняли участие ферганские мастера, которые осуществили строительство на основе национальных традиций зодчества и достижений современной архитектуры. Посольство расположено в одном из центральных деловых районов Пекина Чаоянг и соседствует с дипломатическими представительствами США, Франции, Японии, Индии, Малайзии и других стран.
В посольстве созданы все условия для приема граждан Республики Узбекистан, оказания качественных консульских услуг, а также эффективной защиты их прав и интересов.
На первом этаже расположены залы "Самарканд", "Бухара", "Хива" и "Коканд" для переговоров, деловых и культурных мероприятий. Айван у входа в посольство отражает национальные традиции и богатую самобытную культуру нашего народа.
photo5337035712333196128.jpg
Глава государства, знакомясь с созданными здесь условиями, выразил удовлетворение оформлением здания в национальном стиле и отметил, что новое сооружение является воплощением высокого внимания китайской стороны к сотрудничеству с Узбекистаном.
Это посольство будет служить сближению народов наших стран, расширению обоюдовыгодных связей в различных отраслях, а также центром притяжения и взаимообогащения культур. Оно будет способствовать выработке новых прорывных решений, направленных на укрепление уз дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.