«Бунёдкор» ФИФА талабига кўра 6 очкодан маҳрум қилинади
Халқаро футбол уюшмаси ФИФА Ўзбекистон Суперлигасида иштирок этаётган Тошкентнинг «Бунёдкор» футбол клубидан 6 очко олиб ташлаш талаби бўйича шу йилнинг сентябрь ойида расмий мурожаат билан чиққанди.
ЎФА мазкур талаб юзасидан Профессионал футбол лигасини хабардор қилди. Бироқ ҳозирги кунга қадар «Бунёдкор» футбол клубидан 6 очко олиб ташланмади. Шунингдек, мазкур муаммонинг асосий сабабчиси бўлган украиналик футболчи Сергей Симоненко олдидаги қарздорлик масаласи расман ёпилгани бўйича маълумот ҳам тақдим этмади, дейилади ЎФА ахборотида.
ФИФА низомига кўра, унинг тасарруфида бўлган футбол ассоциациялари талабни сўзсиз бажариши шарт. Йўқса, ташкилот биринчи навбатда Ўзбекистон футбол ассоциациясига нисбатан ўз санкцияларини қўллайди. Вазият жиддийлашса, ЎФАнинг халқаро майдондаги ўйинларда иштирок этиш масаласи ҳам хавф остида қолиши мумкин.
Шундан келиб чиқиб, эндиликда ЎФА Ижроия Қўмитаси Профессионал футбол лигасини бугун — 16 ноябрь куни қабул қилинган 17-сон қарори билан расман огоҳлантирди ҳамда «Бунёдкор» футбол клубидан 6 очко олиб ташлашни талаб қилди. Бу борадаги мактубга ташкилот расмий шахслари имзо чекди. ПФЛ ФИФА томонидан қўйилган ушбу талабни сўзсиз бажариши, унинг матбуот хизмати эса бу ҳақда жамоатчиликни хабардор этиши керак бўлади.

«Бунёдкор» будет лишён 6 очков по требованию ФИФА
Международная футбольная ассоциация ФИФА в сентябре этого года официально направила обращение в АФУ, потребовав лишения шести очков столичного клуба «Бунёдкора», который является участником Суперлиги Узбекистана.
В свою очередь Ассоциация футбола Узбекистана проинформировала Профессиональную футбольную лигу о данном требовании. Однако, с «Бунёдкора» эти 6 баллов так и не были сняты. Кроме того, клуб не предоставил никакой официальной информации о погашении долгов перед украинским легионером Сергеем Симоненко, что и являлось основной причиной возникновения данного инцидента.
Согласно уставу ФИФА, ответственные футбольные ассоциации должны безоговорочно выполнять эти требования. В противном случае организация, в первую очередь, может наложить свои санкции на Ассоциацию футбола Узбекистана. Если ситуация приобретет более серьезные масштабы, вопрос об участии Узбекистана на международной арене может оказаться под угрозой.
В этой связи сегодня, 16 ноября, Исполнительный комитет АФУ в официальном порядке предупредил Профессиональную футбольную лигу, о том, чтобы «Бунёдкор» был лишен 6 очков в чемпионате страны. Письмо было подписано уполномоченными лицами организации.