Ehtiyot chorasini ko‘ring! O‘zbekistonga yana anomal issiq havo oqimi kirib kelmoqda
O‘zgidromet ma’lumotiga ko‘ra, 2018-yil 19-23-iyul kunlari O‘zbekistonga Erondan quruq va juda issiq havo Turkmaniston orqali kirib keladi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi ogohlantirdi.
Xabarga ko‘ra, respublikaning aksariyat hududlarida havoning kunduzgi harorati o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlardan 5-7 darajaga oshib, 40-43 darajani tashkil etadi.
Buxoro, Navoiy, Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida havo harorati 44-45gacha qiziydi, garmsel kutilmoqda.
19-23-iyul kunlari respublikaning tog‘ va tog‘ oldi mintaqalarida havo haroratining oshishi munosabati bilan Tojikiston va Qirg‘iziston hududlaridan muzlikning erishi natijasidagi sel kelishi mumkin.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi yuqoridagilardan kelib chiqib, havfsizlik choralarini ko‘rishni, ko‘p miqdorda ichimlik suvini iste’mol qilish, zaruratsiz ko‘chaga chiqmaslikni, jismoniy harakatlarni kamaytirishni so‘ragan.
Eslatib o‘tamiz, shu yilning 7-10-iyul kunlari ham havo haroratining keskin ko‘tarilishi kuzatilgan edi.

В Узбекистане снова ожидается аномальная жара
По данным Узгидромета, 19-23 июля 2018 года на территории Узбекистана через Туркменистан осуществиться вынос сухого и очень жаркого воздуха с районов зарубежного юга (Иран). Об этом сообщает МЧС Узбекистана.
В связи с этим по Республике установится аномально жаркая погода с температурой воздуха на 5-7 градуса выше среднемноголетних значений. В дневные часы воздух будет прогреваться до 40-43 градуса.
По Бухарской, Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям воздух прогреется до 44-45 градусов, возможен гармсиль.
19-23 июля в связи с повышенным температурным фоном по предгорным и горным районам республики возможно прохождение гляциальных (ледниковых) селевых паводков с территории Таджикистана и Кыргызстана.
В связи с изложенным просим соблюдать меры предосторожности, для предотвращения обезвоживания обильно употреблять питьевую воду, без надобности не выходить на улицу и снизить физические нагрузки до минимума.