500 dollar ta’ma qilgan ayollar o‘zi qazigan chohga tushdi
10 mart sanasida Mirzo Ulug‘bek tuman ichki ishlar organiga 19 yoshli Erkin Yu murojaat qildi. Bu haqida IIBB matbuot xizmati xabar bergan.
Erkin Yu. o‘z murojaatida 31 yoshli Durdona I. va 33 yoshli Maxfuza X. tomonidan 500 dollar ta’ma qilinayotganini aytib o‘tgan va ularga nisbatan chora ko‘rishni so‘ragan. Murojaatda qayd qilinishicha, o‘z vaqtida talab qilingan pul berilmasa, ayollar huquqni muhofaza qilish organlariga shikoyat qilib, Erkinni nomusga tegishda ayblashlarini aytib, tahdid qilishgan.
Har ikki ayol pulni olish vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olindi. Durdona I. va Maxfuza X.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi 2-qismi bilan («Ta’magirlik») jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Ташкенте задержали женщин, вымогавших деньги у 19-летнего парня
В Ташкенте задержали двух женщин, вымогавших деньги, у 19-летнего парня за «изнасилование», сообщило ГУВД Ташкента.
10 марта в органы внутренних дел Мирзо-Улугбекского района обратился 19-летний Эркин Ю. Молодой человек просил принять меры к 31-летней Дурдоне И. и 33-летней Махфузе Х., которые требовали у него 500 долларов США. В случае, если он не даст деньги, они угрожали написать в правоохранительные органы заявление, будто бы Эркин их изнасиловал.
В момент получения требуемой суммы женщины были задержаны с поличным. В отношении Дурдоны И. и Махфузы Х. возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 165 («Вымогательство») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.