Bosh prokuratura akademiyasi bir yoshda
Joriy yilning 16-17 may kunlari Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan «Huquqni muhofaza qilish sohasida ilmiy va ta’lim salohiyatini oshirish: mavjud tendensiyalar va istiqbollar» mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Tadbirda ilm-fan va ta’lim sohasidagi 50 dan ziyod xorijiy ekspertlar, shuningdek 21 davlat va 11 xalqaro tashkilotlarning amaliyotchilari ishtirok etishdi.
Konferensiya dasturiga muvofiq, amaliy mashg‘ulot va masofaviy ta’lim uchun barcha zarur sharoitlari mavjud bo‘lgan Bosh prokuratura Akademiyasining yangi binosining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama uchrashuvlar yakunida Xalqaro (IACA) va Malayziya (MASA) korrupsiyaga qarshi kurashish akademiyalari, Turkiya Adliya akademiyasi, Ukraina prokuraturasining Milliy akademiyasi, Qirg‘iziston Respublikasi Bosh prokuraturasining prokuror xodimlarini kasbiy tayyorlash markazlari bilan hamkorlik to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi.

Академии Генеральной прокуратуры исполнилось год
Академией Генеральной прокуратуры 16-17 мая организована Международная научно-практическая конференция на тему: «Повышение научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности: современные тенденции и перспективы».
В мероприятии приняли участие более 50 зарубежных экспертов в области науки и образования, а также практиков из 21 страны и 11 международных организаций.
В соответствии с программой проведения конференции состоялась церемония торжественного открытия нового здания Академии Генеральной прокуратуры, в котором созданы необходимые условия для практико-ориентированного и дистанционного обучения.
По итогам проведенных двусторонних встреч достигнуты договоренности о развитии сотрудничества с Международной (IACA) и Малазийской (MACA) антикоррупционными академиями, Турецкой Академией юстиции, Национальной академией прокуратуры Украины, Центром профессиональной подготовки прокурорских работников Генеральной прокуратуры Кыргызской Республики.