Toshkentda 15 yoshli qiz bilan jinsiy aloqa qilgan talabaga hukm o‘qildi
Ma’lum qilinishicha, voqea o‘tgan yilning kuzida yuz bergan. Jinoyat ishlari bo‘yicha Chilonzor tuman sudining 2023 yil 13 apreldagi hukmi bilan 20 yoshli yigit Sh.X. voyaga yetmagan qiz —  2007 yilda tug‘ilgan D.Sh.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 128-moddasi (16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish) 1-qismida nazarda tutilgan jinoiy harakatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, 3 yil ozodlikni cheklash jazosi tayinlangan.
Bundan tashqari unga quyidagi taqiqlar yuklatilgan:
• kafe, bar, restoran va boshqa ko‘ngilochar joylarga bormaslik;
• ommaviy va boshqa tadbirlar o‘tkazishda ishtirok etmaslik;
• mahkumlarni nazorat qiluvchi organning roziligisiz yashash joyini o‘zgartirmaslik hamda Toshkent shahri hududidan tashqariga chiqmaslik;
• jabrlanuvchi D.Sh. bilan ko‘rishmaslik va har qanday usulda u bilan suhbatlashmaslik;
• alkogoli ichimliklar iste’mol qilmaslik kabi qo‘shimcha taqiqlar (cheklashlar) yuklatilgan.
Chilonzor tuman prokuraturasi tomonidan keltirilgan protestga asosan ushbu jinoyat ishi Toshkent shahar sudining apellyasiya instatsiyasida ko‘rib chiqilib, jinoyat ishlari bo‘yicha Chilonzor tuman sudining 2023 yil 13 apreldagi hukmi o‘zgartirilgan.
Toshkent shahar sudi jinoyat ishlari bo‘yicha apellyasiya instansiyasi sudlov hay’atining 2023 yil 18 maydagi ajrimi ko‘ra X. Sh. zimmasiga 13 apreldagi sud hukmi hukm qonuniy kuchga kirgandan so‘ng nazorat qiluvchi organning ruxsatisiz yashash, ish hamda o‘qish joyini o‘zgartirmaslik, internetdan foydalanilmaslik kabi taqiqlar (cheklashlar) qo‘shimcha ravishda yuklatilgan.
Xabarda keltilishicha, Jinoyat kodeksining 13-moddasi (qonunning vaqt bo‘yicha amal qilishi) ning talabiga ko‘ra Sh.X. ga Jinoyat kodeksining 2023 yil 11 aprelga qadar amalda bo‘lgan 128-moddasi sanksiyasi doirasida jazo tayinlangan.

В Ташкенте студент осужден за половую связь с 15-летней девочкой
В начале марта прошлого года, студент второго курса одного из столичных вузов Х. Ш. (2002 г.р.) познакомился с Д. Ш. (2007 г.р.), которой еще не исполнилось 16 лет. Несмотря на это, он начал с ней романтические отношения.
В конце сентября 2022 года, Х. Ш. привез несовершеннолетнюю девочку в свою квартиру и совершил с ней половой акт. В тот же вечер он отвел ее на стадион школы, где повторно удовлетворил свои потребности.
По информации пресс-службы Ташкентских городских судов, 23 апреля 2023 года Чиланзарский районный суд по уголовным делам признал Х. Ш. виновным по части 1 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, не достигшим шестнадцати лет) и назначил ему наказание в виде 3-х лет ограничения свободы.
Согласно статье 62 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, Х. Ш. должен отбыть наказание в виде 2 лет 11 месяцев и 27 суток лишения свободы с вычетом 3 суток содержания под стражей (дни с 26 октября по 28 октября 2022 года, каждый из которых приравнивается к одному дню лишения свободы).
Осужденному также запрещено:
• покидать место жительства с 20:00 до 08:00;
• посещать кафе, бары, рестораны и другие развлекательные заведения;
• участвовать в проведении публичных и иных мероприятий;
• изменять место жительства и выезжать за пределы Ташкента без согласия надзорного органа;
• видеться с потерпевшей и вступать с ней в контакт в каком-либо виде;
• употреблять алкогольные напитки.
Прокурор вынес апелляционный протест на данное решение суда, просив признать наличие отягчающих обстоятельств и осудить Х. Ш. по пункту "а" части 3 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, не достигшим шестнадцати лет, совершенное повторно) с назначением соответствующего наказания.
Судебная коллегия апелляционной инстанции 18 мая 2023 года частично удовлетворила протест прокурора, признав, что суд первой инстанции правильно квалифицировал действия осужденного по части 1 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Однако, ему были назначены дополнительные ограничения, а именно:
• не изменять место жительства, место работы и учебы без согласия надзорного органа;
• не использовать средства связи, включая сеть Интернет.
Отметим, что с апреля 2023 года, вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16 лет, в зависимости от обстоятельств, наказывается ограничением свободы от трех лет или лишением свободы до десяти лет.