«Fitch Ratings» «O‘zmilliybank» AJ barqarorlik reytingini «b+»ga oshirdi
«Fitch Ratings» xalqaro reyting agentligi (keyingi o‘rinlarda «Fitch» deb yuritiladi) «O‘zmilliybank» AJ barqarorlik reytingini «b» dan «b+»ga ko‘tardi hamda xorijiy va milliy valyutalardagi uzoq muddatli «emitent defolt» reytingini (EDR) «Barqaror» prognozi bilan «BB-» darajasida tasdiqladi. Bu esa 2021 yildan boshlab bank faoliyati muvaffaqiyatli o‘zgarganligi  hamda bank moliyaviy operatsiyalarining ishonchliligining yana bir dalilidir.
Fitch agentligining tahliliy hisobotida qayd etilishicha, «O‘zmilliybank» AJ barqarorlik reytingining «b+» darajasiga ko‘tarilishi, birinchi navbatda, bankning O‘zbekiston bozoridagi ustunlik darajasi, barcha moliyaviy davrlarda aktivlarning doimiy turg‘un sifati va barqaror kapitallashuvi bilan bog‘liq.
Shuningdek, Fitch agentligi «O‘zmilliybank» AJning tijorat foydasiga yo‘naltirilgan biznes-model strategik yo‘nalishi samarasi rentabellik ko‘rsatkichlarining yaxshilanishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlab o‘tdi.
Ta’kidlash joizki, «O‘zmilliybank» AJ davlat banki sifatida 2023 yil davomida ham yirik investitsiya loyihalarini, ham kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish, shuningdek, yangi chakana mahsulotlarni joriy etish orqali chakana segment kreditlari ulushini oshirish hisobiga o‘z kredit portfelini faol oshirdi. Bularning barchasi Fitch’ning joriy reyting hisobotida ijobiy baholangan.
Bundan tashqari, bankning moliyaviy barqarorligi va operatsiyalari ishonchliligi yana bir bor Fitch tomonidan «Barqaror» prognozi bilan berilgan «BB-» darajasida EDR reytingida tasdiqlandi.

«Fitch Ratings» повысило рейтинг устойчивости АО «Узнацбанк» до «b+»
Международное рейтинговое агентство «Fitch Ratings» (далее - «Fitch») повысило рейтинг устойчивости АО «Узнацбанк» c «b» до «b+» и подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-» с прогнозом «Стабильный», что стало очередным свидетельством успешной трансформации деятельности банка, проводимой с 2021 года, а также надежности финансовых операций банка.
Согласно аналитическому отчёту агентства Fitch, повышение рейтинга устойчивости АО «Узнацбанк» до уровня «b+», в первую очередь, связано с его доминирующим присутствием на рынке Узбекистана, постоянным стабильным качеством активов и устойчивой капитализацией на протяжении всех финансовых циклов.
Fitch также подчеркивает результативность стратегического направления АО «Узнацбанк» в пользу более коммерчески ориентированной бизнес-модели, что заметно повлияло на улучшение показателей прибыльности.
Немаловажно отметить, что будучи государственным банком, АО «Узнацбанк» на протяжении 2023 года активно наращивал кредитный портфель за счет финансирования как крупных инвестиционных проектов, так и проектов малого и среднего бизнеса, а также за счет увеличения доли кредитов в ритэйл сегменте путем внедрения новых розничных продуктов. Всё это нашло положительное отражение в текущем рейтинговом отчете Fitch.
Более того, стабильность финансовой устойчивости и надежности деятельности банка нашло подтверждение в рейтинге РДЭ, присвоенного агентством Fitch в очередной раз на уровне «ВB-», с прогнозом «Стабильный».