1 apreldan nimalar o‘zgaradi?
2023-yil 1-apreldan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy o‘zgarishlar sharhi Norma.uz tomonidan taqdim etildi.
Fermer xo‘jaliklariga xodimlar oyligidan to‘langan JShDS qaytariladi
Eksperiment tariqasida paxta va (yoki) g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklariga ishchilarining mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlari bo‘yicha to‘langan JShDSni qaytarib berish tartibi joriy etiladi.
Ayrim  ko‘p qavatli ishlab chiqarish binolarini soliqqa tortishda pasaytiruvchi koeffitsiyentlar qo‘llaniladi
Tadbirkorlik sub’yektlari yangi qurilgan ko‘p qavatli ishlab chiqarish binolari yuzasidan yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq bo‘yicha hisoblangan summani:
• uch qavatli binoga – 0,9;
• to‘rt qavatli binoga – 0,8;
• besh qavatli binoga – 0,7;
• olti qavatli binoga – 0,6;
• yetti va undan yuqori qavatli binoga – 0,5 pasaytiruvchi koeffitsiyentni qo‘llagan holda, 3 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga to‘laydi.
Soliq organlari tomonidan penya va jarimalarni qo‘llashni to‘xtatib turish muddati yakunlanadi
2023 yilning 1 apreliga qadar:
• tadbirkorlik sub’yektlarining soliq qarzdorligi bo‘yicha penya hisoblash;
• tashqi savdo operatsiyalari bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorlik uchun xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarga jarimalar, shuningdek 04.02.2023 yilgacha qo‘llanilgan jarimalarni undirish;
• Havo haroratining keskin sovib ketishi oqibatida qiyinchiliklarga duch kelgan tadbirkorlarga nisbatan davlat foydasiga undiruvlar bilan bog‘liq sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining majburiy ijrosi;
• tadbirkorlar tomonidan bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotib olingan davlat aktivlari bo‘yicha 2022 yil dekabr va 2023 yil yanvar oylarida to‘lanishi lozim bo‘lgan to‘lovlar, shu jumladan dastlabki to‘lov to‘lanmaganligi uchun foizlar va penyalar hisoblash vaqtinchalik to‘xtatib turilgan edi.
Yangi Mehnat kodeksi kuchga kiradi
30 apreldan xodimlar, ish beruvchilar va davlat manfaatlarining muvozanatini ta’minlash hamda ularni muvofiqlashtirish asosida yakka tartibdagi mehnatga oid munosabatlarni va ular bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan ijtimoiy munosabatlarni tartibga soluvchi Mehnat kodeksi kuchga kiradi.
Pedagoglarning tarif stavkalari tenglashtiriladi
2023 yil 1 apreldan boshlab:
• professional ta’lim muassasasi pedagoglarining bazaviy tarif stavkalari mos ravishda umumiy o‘rta ta’lim muassasasi pedagoglarining bazaviy tarif stavkalariga;
• professional ta’lim muassasasi birinchi va ikkinchi malaka toifasiga ega bo‘lgan, malaka toifasiga ega bo‘lmagan oliy ma’lumotli hamda oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan ishlab chiqarish ta’limi ustalarining bazaviy tarif stavkalari tegishincha umumiy o‘rta ta’lim muassasasi birinchi va ikkinchi malaka toifali o‘qituvchisi, oliy ma’lumotli o‘qituvchisi hamda o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchisining bazaviy tarif stavkalariga tenglashtiriladi.
Chet el fuqarolari yig‘im to‘lashdan ozod etiladi
O‘zbekiston Respublikasida mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqiga doir tasdiqnoma amal qilish muddati davomida chet el fuqarolari xorijdan olib kelingan shaxsiy avtotransport vositasini olib chiqib ketish muddatini uzrli sabablarga ko‘ra o‘tkazib yuborganda, qonunchilik hujjatlarida belgilangan yig‘imni to‘lashdan ozod etish ko‘zda tutilgan.
Nogironlikni belgilashda fuqarolarga qo‘shimcha qulayliklar yaratilmoqda
Nogironlik idoralararo elektron ma’lumotlar almashinuvi asosida nogironlik belgilari aniq ko‘rinib turgan, anatomik nuqsonlari bo‘lgan, shuningdek, noxush klinik prognozga ega kasalliklar va asoratlarda fuqarolarning ishtirokisiz belgilanadi.
Maktabgacha ta’lim tashkilotlariga talablar soddalashtiriladi
Maktabgacha ta’lim qamrovini kengaytirish maqsadida:
• yangi maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini ko‘p kvartirali uylarning noturar qavatlarida yoki yakka tartibda qurilgan uy-joylarni sotib olish va keyinchalik ularni ta’mirlash hamda jihozlash orqali tashkil etishga ruxsat etiladi;
• davlat-xususiy sheriklik loyihasi doirasida ijaraga berilgan yer uchastkasida nodavlat maktabgacha ta’lim tashkiloti binosini qurgan xususiy sherik tomonidan ushbu binoning mazkur loyiha uchun bank kreditlari bo‘yicha garovga qo‘yilishiga oid cheklovlar bekor qilinadi
Ayrim aholi punktlarida transport vositalari harakatlanishining eng yuqori tezligi tushiriladi
Toshkent va Nukus shaharlarida hamda viloyatlar va tumanlarning markazlarida transport vositalari harakatlanishining eng yuqori tezligi soatiga 70 kilometrdan 60 kilometrgacha tushiriladi.
Pensionerlar uchun metro bepul bo‘ladi
Pensionerlar Toshkent metrosi xizmatlaridan bepul foydalanishlari mumkin.
Halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar oila a’zolariga qo‘shicha kafolatlar belgilanmoqda
Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Milliy gvardiya, Davlat xavfsizlik xizmati, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat xavfsizlik xizmati, Bojxona qo‘mitasi va Elektron texnologiyalarni rivojlantirish markazining Vatan himoyasi va el-yurtimiz tinchligi yo‘lida yaralanganligi, kontuziya yoki mayib bo‘lganligi oqibatida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilari va xodimlarining oila a’zolari hamda ularning qaramog‘idagi shaxslarga  quyidagilar to‘lanadi:
• marhumning oxirgi egallagan lavozimi bo‘yicha maoshi va harbiy (maxsus) unvoni maoshi yig‘indisining 150 baravari miqdorida biryo‘la beriladigan nafaqa;
• harbiy xizmatchilarning (xodimlarning) davlat majburiy shaxsiy sug‘urtasi doirasida BHMning 200 baravari miqdorida sug‘urta summasi.
Mahalliylashtiriladigan harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish mexanizmi joriy etilmoqda
Mahalliylashtiriladigan harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlarni uch yil muddatga o‘rnatilgan tartibda shartnoma tuzish orqali kafolatli xarid qilish mexanizmi joriy etiladi.
Bir qator soliq imtiyozlari bekor bo‘lmoqda
Quyidagi soliq imtiyozlari bekor etiladi:
- budjet mablag‘lari hisobidan har yillik mineral xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash davlat dasturlari doirasida ko‘rsatiladigan geologiya xizmatlari bo‘yicha imtiyoz;
pochta markalari, markali otkritkalar, konvertlarni realizatsiya qilish bo‘yicha aylanma;
- budjet mablag‘lari hisobidan bajariladigan ilmiy-tadqiqot va innovatsion ishlarni realizatsiya qilish bo‘yicha aylanma;
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini o‘rnatgan shaxslar soliqdan ozod etiladi
Umumiy quvvati 100 kVtgacha bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini o‘rnatgan jismoniy va yuridik shaxslar ushbu qurilmalar bo‘yicha mol-mulk solig‘i, qurilmalar bilan band bo‘lgan uchastkalar bo‘yicha yer solig‘i hamda yuridik shaxslar tomonidan umumiy tarmoqqa sotgan elektr energiyasi uchun olgan foydasidan hisoblanadigan foyda solig‘ini to‘lashdan:
• ular foydalanishga topshirilgan paytdan e’tiboran uch yil muddatga;
• o‘rnatilayotgan quyosh panellarining quvvatiga nisbatan 25 foizdan kam bo‘lmagan quvvatga ega elektr energiyasini saqlash tizimi bilan o‘rnatilgan bo‘lsa – o‘n yil muddatga ozod etiladi.
Tadbirkorlarning xarajatlari qisman qoplab beriladi
Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan 1 yilda bir marotaba o‘rta tadbirkorlik sub’yektlariga mol-mulkni sug‘urta qilish xarajatlarining 50%, biroq BHMning 20 baravaridan oshmagan qismi qoplab beriladi;
• daromadi 10 milliard so‘mdan kam bo‘lmagan tadbirkorlar uchun davlat xaridlarida 20 foizlik kvota joriy etiladi. Ushbu xaridlar doirasida tuziladigan shartnomalarda oldindan to‘lov miqdori 50 % etib belgilanadi.
• davlat xaridlarida eng yaxshi takliflarni tanlash va tender savdolarida ishtirokchilar takliflarini baholashda QQS summasi inobatga olinmaydi;
• yuqori qo‘shilgan qiymatli mis mahsulotlarini eksport qiluvchi korxonalarning mahsulotlar ishlab chiqarish va ularni tashqi bozorga sotish bilan bog‘liq xarajatlarini eksport qiymatining 6%gacha qoplash tartibi bekor qilinadi.
• «Navoiy kon-metallurgiya kombinati» AJ va «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» Innovatsion faoliyatni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 10 mlrd so‘mdan ajratishadi.
Poytaxt jamoat transporti brutto-kontraktlarga o‘tadi
15 apreldan boshlab Toshkent shahrida muntazam shahar avtobus yo‘nalishida cheklangan tariflar bo‘yicha yo‘lovchilar tashishni brutto-shartnoma asosida tashkil etiladi  va moliyalashtirish tizimi tushiriladi.

Портал norma.uz представляет обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступают в силу с 1 апреля 2023 года.
Фермерским хозяйствам будут возвращать НДФЛ с зарплаты работников
В качестве эксперимента внедряется порядок возврата фермерским хозяйствам, специализирующимся на выращивании хлопка и (или) зерна, уплаченного НДФЛ.
При налогообложении некоторых многоэтажных производственных зданий будут применять понижающий коэффициент
Субъекты предпринимательства по вновь построенным многоэтажным производственным зданиям будут уплачивать налог на имущество юрлиц с применением понижающего коэффициента к начисленной сумме  налога на срок не более 3 лет в зависимости от этажности здания.
• трехэтажного здания – 0,9;
• четырехэтажного здания – 0,8;
• пятиэтажного здания – 0,7;
• шестиэтажного здания – 0,6;
• семиэтажного здания и выше – 0,5.
Заканчивается срок приостановления начисления со стороны налоговых органов пени и штрафных санкций
До 1 апреля 2023 года было приостановлено:
- начисление пени по налоговой задолженности субъектов предпринимательства;
- применение штрафных санкций к хозсубъектам за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям, а также взыскание штрафных санкций, наложенных до 04.02.2023 г.;
- принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, связанных с взысканием штрафа в пользу государства с предпринимателей, столкнувшихся с затруднениями из-за резкого снижения температуры воздуха; начислением процентов и пени за невыплату платежей по госактивам, приобретенных предпринимателями с условием оплаты в рассрочку и подлежащих выплате в декабре 2022 года и январе 2023 года, в том числе первоначального платежа.
Вступает в силу новый Трудовой кодекс
С 30 апреля вступает в силу Трудовой кодекс, направленный на регулирование индивидуальных трудовых и непосредственно связанных с ними общественных отношений на основе обеспечения баланса и согласования интересов работников, работодателей и государства.
Тарифные ставки педагогов приравняют
Начиная с 1 апреля 2023 года приравниваются:
базовые тарифные ставки педагогов учреждений профессионального образования соответственно к базовым тарифным ставкам педагогов учреждений общего среднего образования;
базовые тарифные ставки мастеров производственного обучения учреждений профессионального образования, имеющих первую и вторую квалификационную категорию, высшее образование без квалификационной категории и не имеющих высшего образования, соответственно к базовым тарифным ставкам преподавателя первой и второй квалификационной категории, преподавателя с высшим образованием и преподавателя со средним специальным образованием учреждения общего среднего образования.
Иностранных лиц освободят от уплаты сбора
Планируется освободить от уплаты сбора, определенного в актах законодательства, в случае просрочки по уважительным причинам срока вывоза личного автотранспортного средства, ввезенного иностранными гражданами в течение срока действия подтверждения на право осуществления трудовой деятельности в Республике Узбекистан.
Создаются дополнительные удобства для граждан при установлении инвалидности
Инвалидность будет устанавливаться на основе межведомственного электронного обмена данными без участия граждан с анатомическими дефектами, имеющих явные признаки инвалидности, а также с заболеваниями и осложнениями с неблагоприятным клиническим прогнозом.
Упрощаются требования к дошкольным образовательным организациям
В целях расширения охвата дошкольным образованием:
разрешается организация деятельности новых дошкольных образовательных организаций на нежилых этажах многоквартирных домов или путем приобретения индивидуально построенного жилья и дальнейшей его реконструкции, ремонта и оснащения;
- отменяются ограничения по передаче частным партнерам, построившим здание для негосударственной дошкольной образовательной организации на земельном участке, предоставленном в аренду в рамках проекта ГЧП, в залог по банковским кредитам для данного проекта.
В некоторых населенных пунктах снижается максимальная скорость движения транспорта
В Ташкенте и Нукусе, а также областных и районных центрах снижается максимальная скорость передвижения транспортных средств с 70 километров до 60 километров в час.
Для пенсионеров проезд на метро станет бесплатным
Пенсионеры  могут пользоваться услугами Ташкентского метрополитена  бесплатно в течение всего времени его работы.
Членам семей погибших военнослужащих предусматриваются дополнительные гарантии
Членам семей военнослужащих и сотрудников Министерства обороны, МВД, МЧС,  Нацгвардии, СГБ, ГСБП, Таможенного комитета и Центра развития электронных технологий, погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа вследствие ранения, контузии или увечья, и лицам, находившимся на их иждивении, будет выплачиваться:
- единовременное пособие в размере 150-кратной суммы должностного оклада по последней занимаемой должности и оклада по военному (специальному) званию погибшего;
- страховая сумма в рамках государственного обязательного личного страхования военнослужащих (сотрудников) в 200-кратном размере БРВ.
Внедряется механизм гарантированной закупки локализуемой продукции военного и двойного назначения
Внедряется механизм гарантированной закупки локализуемой продукции военного и двойного назначения в пределах объемов средств Госбюджета, запланированных на закупку этой продукции, путем заключения в установленном порядке договора сроком на три года.
Отменяется ряд налоговых льгот
Отменяются налоговые льготы, предоставленные по:
• геологическим услугам, оказываемым в рамках ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы за счет средств бюджета;
• обороту по реализации почтовых марок, маркированных открыток, конвертов;
• обороту по реализации научно-исследовательских и инновационных работ, выполняемых за счет средств бюджета.
Лиц, установивших возобновляемые источники энергии, освободят от уплаты налога
Физические и юридические лица, установившие установки возобновляемых источников энергии общей мощностью до 100 кВт, освобождаются от уплаты налога на имущество – по данным установкам, земельного налога – по участкам, занятым данными установками, налога на прибыль – начисляемого на прибыль за электроэнергию, реализованную юридическими лицами для общей сети:
• со дня введения их в эксплуатацию – на срок 3 года;
• в случае их установки с возможностью накопления электрической энергии мощностью не менее 25% мощности устанавливаемых солнечных панелей – на срок до 10 лет.
Предпринимателям покроют часть расходов
Субъектам среднего предпринимательства один раз в год  будет компенсироваться  часть расходов (до 50%) на страхование имущества (но не более 20 БРВ) за счет Госфонда поддержки предпринимательской деятельности;
Кроме того:
- для субъектов предпринимательства с совокупным доходом не менее 10 млрд сум. вводится 20% квота в госзакупках. В договорах, заключаемых с бюджетными заказчиками в рамках указанных закупок, предусматривается предоплата в размере 50%.
- при отборе наилучших предложений и оценке предложений участников тендерных торгов по госзакупкам сумма НДС не учитывается;
- отменяется покрытие расходов предприятий – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализацией на внешних рынках, в размере до 6% от экспортной стоимости;
- АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» и АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» будут отчислять в Фонд поддержки инновационной деятельности по 10 млрд сум.
Общественный транспорт в столице переходит на брутто-контракты
С 15 апреля в городе Ташкенте вводится в действие система организации и финансирования перевозки пассажиров по предельным тарифам на регулярных городских автобусных маршрутах на основе брутто-контракта.