Ichki ishlar vazirligining bayrog‘i va emblemasi namunalari tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti «O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrog‘i va emblemasi namunalarini tasdiqlash to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi. Bu haqda O‘zA xabar berdi.
Hujjat bilan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrog‘i va emblemasi namunalari tasdiqlandi.
Belgilanishicha, bayroq va emblemani tayyorlash, foydalanish va saqlash tartibi O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri tomonidan tasdiqlanadi.
Mazkur farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va O‘zbekiston Respublikasi prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklandi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining bayrog‘i tavsifiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bayrog‘i to‘q kulrang to‘g‘riburchakli matodir.
Bayroqning old va orqa tomonlari markazida geraldik belgi – O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi emblemasi tasvirlangan. Emblema diametri 98 santimetrli aylana ichiga chizilgan.
Bayroqning uzunligi 250 santimetrga, kengligi 125 santimetrga teng. Bayroq boshqa o‘lchamlarda ham bo‘lishi mumkin, biroq barcha holatlarda bayroqning kengligi va uzunligi 1:2 nisbatda bo‘lishi shart.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining geraldik belgisi – emblemasi tavsifiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi geraldik belgisi – emblemasi chetlari bronza rangda hoshiyalangan halqali to‘q kumush aylana ko‘rinishiga ega. Ichki chiziq markazida hayotiy kuchni ifodalovchi qizil rangli yo‘l-yo‘l chiziq tushirilgan.
Halqali chiziqning tepa qismida bronza rangli to‘g‘ri bosma harflarda lotin alifbosida «O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI», pastki qismida «ICHKI ISHLAR VAZIRLIGI» so‘zlari yozilgan. Yozuvlar qat’iyat, matonat va shon-sharafni ifodalovchi ikkita sakkiz qirrali yulduz bilan bir-biridan ajratilgan.
Aylana o‘rtasida Amir Temur qo‘shinlari tomonidan foydalanilgan hamda ichki va tashqi tahdidlardan himoyani ifodalovchi doirasimon qalqon tasvirlangan. Qalqon markazida doira ichiga chizilgan o‘ngga aylanishni aks ettiruvchi oktogramma bo‘lib, u tartib, muvozanat va kamolotga yetishishni anglatadi. Qalqon chetlari milliy ornament bilan bezatilgan.
Qalqon ortida – tig‘i pastga qaratilgan va diagonal tarzda kesishgan ikki shamshir – kuch va himoyaning qadimiy ramzi joylashgan. Shamshirlarning dastasi O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlari faoliyatining asosiy prinsiplari – qonuniylik, yagonalik, fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya etish hamda hurmat qilish, ochiqlik va shaffoflikni ifodalovchi to‘rtta hoshiyadan iborat.
Qalqon hoshiyasi grafit kulrang, shamshirlar kumushrangda.
Qalqon va shamshirlar ortida tilla rangda ishlangan, qanotlari yoyilgan, omad va baxt ramzi bo‘lgan Xumo qushi tasvirlangan. Bunday joylashuv mamlakatda tinchlik va osoyishtalik himoyalanganligini, ichki ishlar organlari xalq manfaatlariga xizmat qilishini ifodalaydi.

Утверждены новые эмблема и флаг МВД
Эмблема МВД представляет собой круг темно-серебристого цвета с кольцевой полосой по краю, обрамленной линиями бронзового цвета. По центру внутренней линии нанесена полоса красного цвета, символизирующая жизненную силу.
На кольцевой полосе сверху надпись бронзовыми прямыми литерами латинского алфавита: O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI, снизу: ICHKI ISHLAR VAZIRLIGI. Надписи разделены между собой двумя восьмиконечными звездами, символизирующими знак утверждения, непреклонность и честь.
В центре круга изображен круглый щит, символизирующий защиту от внешних и внутренних угроз, использовавшийся войсками Амира Темура. По центру щита изображена октограмма, вписанная в окружность, изображающая вращение направо, которая символизирует порядок, равновесие и самосовершенствование. Края щита украшены национальным орнаментом.
За щитом – две диагонально перекрещенные сабли остриями вниз – древний символ защиты и силы. Рукоять сабель состоит из четырех ободков, символизирующих основные принципы деятельности органов внутренних дел Республики Узбекистан – законность, единство, соблюдение и уважение прав, свобод и законных интересов граждан, открытость и прозрачность.
Поле щита графитового серого, сабли – серебристого цвета. За щитом и саблями изображена птица Хумо с раскрытыми крыльями, выполненная в золотистом цвете, которая символизирует удачу и счастье. Данное расположение символизирует защищенность мира и спокойствия в стране, служение органов внутренних дел в интересах народа.
Геральдический знак может выполняться в одноцветном (силуэтном) изображении.
Флаг Министерства внутренних дел представляет собой прямоугольное полотнище насыщенного серого цвета.
В центре флага на лицевой и оборотной сторонах изображен геральдический знак – эмблема МВД. Эмблема вписана в окружность диаметром 98 см. Длина флага составляет – 250 см, ширина – 125 см.
Флаг может быть и других размеров, однако во всех случаях отношение ширины флага к его длине должно быть 1:2.