Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining ayrim qatlamlariga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori e’lon qilindi.
Qaror asosida:
Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining quyidagi qatlamlariga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi:
a) yoshga doir, nogironlik pensiyasi va nafaqasini oluvchilarga, bolalikdan nogironlik nafaqasini hamda boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini va nafaqasini oluvchi har bir oila a’zosiga hamda o‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarning parvarishlash nafaqasini oluvchilarga:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda — 300 ming so‘mdan;
Toshkent shahrida — 400 ming so‘mdan.
O‘zbekiston Respublikasi respublika budjeti hisobidan boshqa organlar orqali pensiya oluvchilarga tegishli vazirlik va idoralar tomonidan mazkur bandning “a” kichik bandida nazarda tutilgan shartlarda va miqdorlarda bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi;
b) «Ijtimoiy himoya yagona reyestri» axborot tizimi orqali kam ta’minlangan sifatida moddiy yordam oluvchi oilalarga hamda kam ta’minlangan sifatida bolalar nafaqasini oluvchi oilalarning har bir 18 yoshga to‘lmagan bolasiga — 200 ming so‘mdan.
Bir nechta toifa bo‘yicha bir martalik moddiy yordam olish huquqiga ega bo‘lgan shaxslarga bir martalik moddiy yordam har bir toifa bo‘yicha to‘lab beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Markaziy bank va tijorat banklari mazkur qarorda belgilangan bir martalik moddiy yordam to‘lovlarining ikki hafta muddatda to‘liq to‘lanishini ta’minlaydi.
Moliya vazirligi bir hafta muddatda mazkur qaror bilan bog‘liq tadbirlarni moliyalashtirish uchun zarur bo‘lgan mablag‘larni O‘zbekiston Respublikasining respublika budjetidan Pensiya jamg‘armasiga hamda tegishli vazirlik va idoralarga ajratilishini ta’minlaydi.
Qarorda ko‘rsatilishicha, uyida vaqtincha bo‘lmaganligi yoki boshqa sabablarga ko‘ra bir martalik moddiy yordam pullarini o‘z vaqtida ololmagan fuqarolar to‘lanmagan moddiy yordam pullarini 2022-yil 1-sentyabrga qadar olish huquqiga ega.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar, tuman (shahar) hokimlari, sektor rahbarlari:
a) «Temir daftar»ga kiritilgan hamda mazkur qarorga asosan bir martalik moddiy yordam pullarini olmagan ehtiyojmand oilalar ro‘yxatini shakllantiradi hamda “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan ushbu oilalarning har bir a’zosiga 20 kilogrammdan bepul un tarqatadi;
b) ijtimoiy ahvoli og‘ir bo‘lgan oilalarga «Saxovat va ko‘mak» jamg‘armasi va boshqa manbalar hisobidan bepul un tarqatishni yoki naqd pul ko‘rinishida moddiy yordam ko‘rsatib borishni ta’minlaydi.
Bunda, 2022 yil davomida mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari hokim yordamchilari bilan birgalikda har bir mahalla fuqarolar yig‘inlarida ehtiyojmand oilalarning ahvolini muntazam ravishda o‘rganib boradi.

Нуждающимся гражданам выплатят единовременную материальную помощь
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о дополнительных мерах по адресной поддержке нуждающихся в социальной защите слоёв населения за счёт средств государственного бюджета.
Согласно документу, единовременную материальную помощь получат:
а) получатели пенсии и пособия по возрасту, пенсии и пособия по инвалидности, пособия инвалида с детства, все члены семьи получателя пенсии и пособия по случаю потери кормильца, а также получатели пособия по уходу за ребёнком-инвалидом в возрасте до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе:
- в Каракалпакстане и областях — по 300 тысяч сумов;
- в Ташкенте — по 400 тысяч сумов.
б) семьи, получающие материальную помощь в качестве малообеспеченных, а также каждый ребёнок до 18 лет из семей, получающих детское пособие в качестве малообеспеченных, назначенные посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», — по 200 тысяч сумов.
Лицам, имеющим право на получение единовременной материальной помощи по нескольким категориям, единовременная материальная помощь будет выплачена по каждой категории.
Кабинету министров, органам власти на местах, Центральному банку и коммерческим банкам поручено обеспечить полную выплату единовременной материальной помощи в двухнедельный срок.
Граждане, своевременно не получившие единовременную помощь по причине временного отсутствия по адресу постоянного проживания или другим обстоятельствам, имеют право получить её до 1 сентября 2022 года.
Постановлением также поручено посредством подворового обхода сформировать список нуждающихся семей, включенных в «железную тетрадь», не получивших единовременную материальную помощь на основании этого постановления, и предоставить каждому члену данных семей по 20 кг муки на безвозмездной основе за счёт средств Фонда «Саховат ва кумак».
Кроме того, семьи, находящиеся в тяжёлом социальном положении, должны регулярно обеспечиваться мукой на безвозмездной основе либо материальной помощью в форме наличных денег за счёт Фонда «Саховат ва кумак» и других источников.
В течение 2022 года должно проводиться изучение состояния нуждающихся семей в каждом махаллинском сходе граждан на постоянной основе.