Jamoat transportida yuruvchilarga tibbiy qo‘lqop bepul tarqatiladi
Joriy yil 19-oktyabridan Toshkent shahar jamoat transporti (avtobus, metro, yo‘nalishli taksi) xizmatidan foydalanganda yo‘lovchilarning tibbiy niqob va qo‘lqopda bo‘lish tartibi joriy etilmoqda.
Transport vazirligi xabariga ko‘ra, bunda tashuvchilar tomonidan yo‘lovchilariga qo‘lqoplar bepul taqdim etiladi.
Yo‘lovchilar metro stansiyalariga kirishda, avtobus hamda mikroavtobusga chiqish vaqtida kassa xodimlari, konduktor va haydovchilardan qo‘lqoplarni olishlari mumkin.
«Toshkent shahar jamoat transportida yo‘lovchilarning tibbiy niqob va qo‘lqopda bo‘lish tartibining joriy etilishidan yagona maqsad fuqarolar salomatligini asrashdir» - deyiladi vazirlik bayonotida.

Пассажирам общественного транспорта Ташкента будут раздавать перчатки бесплатно
Напомним, что с 19 октября в общественном транспорте (метро, автобусах и маршрутных такси) Ташкента вводится новое требование - обязательное ношение перчаток. Эта новость вызвала в интернете бурю негативных эмоций.
Как отметили в Минтрансе, перчатки пассажирам общественного транспорта Ташкента будут предоставляться бесплатно.
Пассажиры смогут получать перчатки у кассиров, кондукторов и водителей при входе на станции метро, а также в автобусы и маршрутки.
«Единственная цель внедрения медицинских масок и перчаток для пассажиров общественного транспорта в Ташкенте – это защита здоровья граждан», – подчеркнули в Минтрансе.