O‘zbekistonda 50 million yevrolik onkologik klinika ishga tushadi
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda OPASCA German Oncology Solutions GmbH tomonidan 50 million yevro qiymatidagi eng so‘nggi texnologiya va jihozlar bilan ta’minlangan, zamonaviy klinika bunyod etish hamda Germaniyaning nufuzli Mangeym universiteti klinikasi bilan o‘zbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash loyihasini amalga oshirish yuzasidan kelishuv imzolandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmati xabar bermoqda.
«Natijada, o‘ta og‘ir, murakkab va gumonli holatlarga ham aniq tashxis qo‘yish va samarali davolash imkoni yuzaga keladi. Eng muhimi, ushbu zamonaviy shifoxonada germaniyalik yetakchi mutaxassis va olimlar doimiy asosda ishlaydi», – deydi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov.
Bundan tashqari, Mangeym universiteti klinikasi professorlari tomonidan o‘zbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Shu tariqa mamlakatimiz tarixida birinchi marotaba tibbiyotning barcha yunalishlari bo‘yicha Germaniyaning eng ilg‘or tibbiyot markazida mutaxassislarimizni muntazam tayyorlash hamda malaka oshirish tizimiga asos solinadi.

В Узбекистане создадут современную онкологическую клинику на 50 млн евро
Между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и «OPASCA German Oncology Solutions GmbH» подписано соглашение по осуществлению проекта по созданию современной клиники, обеспеченной самыми последними технологиями и оборудованием на общую сумму 50 миллионов евро, подготовке узбекистанских специалистов в клинике престижного Университета Мангейма Германии. Об этом сообщила информационная служба минздрава.
«В результате появится возможность для диагностирования и эффективного лечения самых тяжелых, сложных и сомнительных случаях. Самое главное, в этой современной лечебнице на постоянной основе будут работать ведущие специалисты и ученые Германии», — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов.
Кроме этого будет налажена подготовка узбекистанских специалистов со стороны профессоров Университета Мангейма. Таким образом, в истории нашей страны впервые заложена основа системе осуществения регулярной подготовки и переподготовки наших специалистов в медицинском центре Германии, являющемся самым передовым по всем направлениям медицины.