«O‘zgidromet» ob-havo keskin o‘zgarishi mumkinligini prognoz qildi
Yangi hafta boshida Qoraqalpog‘istonning Ustyurt platosi va ko‘plab tumanlarida kunduz kuni havo harorati maksimumi +25 darajaga ko‘tariladi.
Gidrometeorologiya xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 26 sentyabr kuni Qoraqalpog‘istonda harorat bir kun oldingi kun haroratiga nisbatan 10-12 darajaga pasayadi. Chunki, prognozlarda 25 sentyabr kuni shimolda harorat maksimumi +37 daraja issiq bo‘lishi ko‘rsatilgan.
Mazkur ob-havo prognozi O‘zbekistonga hafta boshidan shimoli-g‘arbiy sovuq havo oqimi kirib kelayotganini anglatadi. Shimoli-g‘arbiy sovuq oqim hozirgi mavsumda respublikaga yog‘ingarchilik olib kelmaydi hisob.
Tog‘lar, ayrim tog‘ oldi hamda sharqiy viloyatlarni (mazkur hududlarda ham ko‘p yog‘in bo‘lmaydi) hisobga olmaganda, respublika katta qismida kelayotgan hafta yog‘ingarchiliksiz o‘tishi mumkin.
Darvoqe, sovuq havo oqimini respublikaga kirib kelish bosqichida joylarda kuchli shamol va chang to‘zonlar ko‘tarilishi prognoz qilinmoqda.

На следующей неделе в Узбекистане ожидается похолодание
С начала следующей недели в Узбекистане начнется постепенное похолодание. Об этом сообщил ведущий специалист Узгидромета Эркин Абдулахатов.
Так, на плато Устюрт и во многих районах Каракалпакстана дневная температура будет подниматься максимум до +25 градусов. Если 25 сентября, в воскресенье, максимальная температура на севере составит +37 градусов, то уже 26 сентября, в понедельник, температура в Каракалпакстане понизится на 10-12 градусов.
«Такой прогноз погоды означает, что с начала недели в Узбекистан начнет поступать северо-западный поток холодного воздуха. Северо-западное течение в этом сезоне осадков в республику не принесет, за исключением некоторых горных и предгорных районов», - написал Эркин Абдулахатов.