Ilgari bu shifoxoning binolari ham, ish uslubi ham eski edi. Davlat rahbari 2018-yilda bu yerga kelib, uni rekonstruksiya qilish va zamonaviy jihozlash bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Shu asosida katta hajmdagi qurilish-ta’mirlash ishlari bajarildi. Tibbiy uskuna va jihozlar yangilandi. Boshqaruvda klinik menejment joriy etildi.
Gospital jami 700 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari, soha faxriylari bepul davolanadi. Shuningdek, boshqa bemorlarga ham pullik xizmat ko‘rsatiladi. Buning uchun 286 xil diagnostik tekshiruv, 600 dan ortiq amaliyotlar yo‘lga qo‘yilgan, 30 ga yaqin ixtisoslashgan bo‘limlar tashkil etilgan.
Xususan, jarrohlik bo‘limlari uchun 8 qavatli yangi bino barpo etilgan. Davlatimiz rahbari undagi sharoitlar bilan tanishdi. Bunday shifoxonalarni hududlarda ham tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Harbiylardan tashqari sportchilar va ayollarni davolash bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Ta’lim bilan amaliyot bog‘liqligi ham samarali yo‘lga qo‘yilgan. Ilgari bunday mutaxassislar Toshkent tibbiyot akademiyasining Harbiy tibbiyot fakultetida tayyorlanar edi. Prezidentning 2020-yil 22-oktyabrdagi «Harbiy tibbiyot sohasida kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, mazkur fakultet negizida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Harbiy tibbiyot akademiyasi tuzildi.
Ahamiyatlisi, ushbu ta’lim maskani Markaziy harbiy klinik gospital yonida qurildi. Prezident bu yerdagi sharoitlarni ham ko‘zdan kechirdi.
Akademiya 250 nafar talaba va tinglovchiga mo‘ljallangan. Bu yerda bo‘lajak harbiy shifokorlar o‘qitiladi hamda tibbiyot xodimlari qayta tayyorlanadi. O‘quv binosida 2 ta fakultet, 5 ta kafedra, 2 ta markaz, institut va ma’muriyat joylashgan. Xonalarda o‘quv va mashg‘ulotlar uchun barcha sharoit yaratilgan. 186 o‘rinli yotoqxona ham bor.
Davlat rahbari akademiyadagi ta’limning mazmuniga alohida ahamiyat qaratdi.
«Bino va sharoitlar yaxshi, lekin bu ishning boshlanishi. Endi asosiysi harbiy tibbiyotning mazmunini, mohiyatini tushunib, o‘qishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish kerak. Buning uchun xorij tajribasi asosida pedagogik, ilmiy va amaliy tizim yaratish zarur. Bu tizim boshqa tibbiyot oliy o‘quv yurtlariga muqobil va raqobatchi, bitiruvchilar o‘z yo‘nalishi bo‘yicha namuna bo‘lishi kerak», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Akademiyada xorijiy boshqaruvni joriy etish, ilk bitiruvchilarni Turkiya va Janubiy Koreya kabi mamlakatlarga malaka oshirishga yuborish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 13 января посетил Центральный военный клинический госпиталь Министерства обороны.
Здание и методы работы госпиталя нуждались в кардинальном обновлении. С учетом этого в ходе посещения больницы в 2018 году глава государства поручил провести ее реконструкцию и современное оснащение. За прошедший период здесь была выполнена масштабная строительно-ремонтная работа. Были модернизированы медицинское оборудование. В управление госпиталем внедрен клинический менеджмент.
Здесь имеется 700 койко-мест, госпиталь бесплатно обслуживает военнослужащих, членов их семей, ветеранов. Услуги на платной основе предоставляются и другим категориям пациентов. Налажено проведение 286 различных обследований, более 600 лечебных процедур, создано около 30 специализированных отделений.
В частности, для хирургических отделений построено новое 8-этажный корпус. Глава государства ознакомился с созданными в нем условиями. Подчеркнуто, что такие клиники должны быть созданы и в регионах. Даны рекомендации по лечению невоенного контингента, в том числе спортсменов и женщин.
Организовано эффективное взаимодействие между образованием и практикой. Прежде подготовка военных медиков осуществлялась только на военно-медицинском факультете Ташкентской медицинской академии. В соответствии с постановлением Президента от 22 октября 2020 года «О мерах по организации качественно новой системы подготовки кадров в области военной медицины» на базе факультета создана Военно-медицинская академия Вооруженных Сил.
Примечательно, что это учебное заведение построено рядом с Центральным военным клиническим госпиталем. Президент также ознакомился с условиями академии.
Академия рассчитана на 250 студентов и слушателей. Здесь готовятся военные врачи и проходят переподготовку медицинские кадры. В учебном корпусе действуют 2 факультета, 5 кафедр, 2 центра, институт и администрация. Классы обеспечены всеми условиями для теоретических и практических занятий. Имеется также общежитие на 186 мест.
Особое внимание глава государства уделил содержательной стороне образования в академии.
- Здание и условия хорошие, но это только начало. Сейчас главное понять смысл и суть военной медицины, правильно наладить обучение. Для этого необходимо создать педагогическую, научно-практическую систему, основанную на зарубежном опыте. Эта система должна быть альтернативой и конкурентом другим медицинским вузам, выпускники должны выступать эталоном в своей области, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по внедрению зарубежного менеджмента в академии, направлению первых выпускников на стажировки в такие страны, как Турция и Южная Корея.