Prezident Xovosdagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 iyul kuni Sirdaryo viloyati Xovos tumaniga tashrif buyurdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berib o‘tdi.
Bu davlat rahbarining joriy yilda tumanga ikkinchi bor kelishi. 19 fevral kungi tashrifi chog‘ida Xovos shaharchasining yangi markazini bunyod etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan edi. Shunga muvofiq, bu yerda 30 ta besh qavatli uy qurilmoqda. Ularda ikki va uch xonali 760 ta kvartira bo‘lib, shundan 600 tasi arzon uylardir.
Yangi shaharchada mahalliy hokimiyat va boshqaruv organlari binolari, ta’lim va madaniyat maskanlari, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari barpo etilmoqda.
Xovosliklar yaqin-yaqingacha zax yerlarda, eski uylarda yashab kelardi. Zamonaviy infratuzilmaga ega yangi turar joylar aholining ijtimoiy sharoitlarini yaxshilab, hayot sifatini oshiradi.
Prezident qurilishda ishlatilayotgan materiallarning narxi va sifati bilan qiziqdi. Mahalliylashtirish darajasini oshirib, ularning narxini yanada tushirish choralarini ko‘rish kerakligini ta’kidladi. Urbanizatsiya nuqtai nazaridan tuman kelajagini bugundan o‘ylash, zarur joylarga kommunikatsiya tarmoqlari tortish, aholini ish bilan ta’minlash va bo‘shagan yerlardan samarali foydalanish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shu yerda Sirdaryo viloyatida ichimlik suvi tarmoqlarini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Keyingi yillarda 1 ming 164 kilometr suv quvurlari, 57 ta suv tarqatish stansiyasi va boshqa inshootlar qurilgani qayd etildi. Shu va galdagi ishlar natijasida 2020 yil boshida viloyat aholisining ichimlik suvi bilan ta’minlanishi 88 foizdan oshadi.

Президент ознакомился с созидательной работой в Хавасте
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 июля посетил Хавастский район Сырдарьинской области. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Это второй за текущий год приезд главы государства в данный район. В ходе поездки, состоявшейся 19 февраля, были даны поручения по обновлению центра поселка Хаваст. В соответствии с ними здесь возводятся 30 пятиэтажных домов на 760 квартир, из них 600 – по доступной цене.
В районном центре строятся также новые здания местных органов власти и управления, учреждения образования и культуры, пункты торговли и обслуживания.
Новые дома с современной инфраструктурой призваны заменить отсыревшее и ветхое жилье, а также улучшить бытовые условия и качество жизни в поселке.
Президент поинтересовался стоимостью и качеством материалов, используемых в строительстве. Он отметил необходимость повышения уровня локализации и дальнейшего снижения себестоимости стройматериалов. Даны поручения по тщательному планированию развития района с учетом тенденций урбанизации, прокладке коммуникационных сетей, трудоустройству населения и эффективному использованию свободных земель.
Здесь же представлена информация о проводимой работе по улучшению водопроводной сети в Сырдарьинской области. Отмечалось, что в последние годы проложено 1 тысяча 164 километра водопроводных труб, возведены 57 станций подачи воды и других сооружений. В результате этой и предстоящей работы к началу 2020 года намечено довести уровень обеспеченности жителей области питьевой водой до более чем 88 процентов.