O‘zbekistonning Qozon shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lumotiga ko‘ra 2019-yil 4-maydan 5-mayga o‘tar kechasi Boshqirdiston Respublikasi Nurimonov tumanida oltita ayol is gazidan zaharlangan. Bu haqda TIV xabarida ma’lum qilindi.
«Ularning barchasi – xususiy uyda yashaydigan va mahalliy agrofirmada ishlaydigan O‘zbekiston fuqarolaridir.
Buni Bosh konsulxonaga Boshqirdiston Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqladi va ma’lum qildiki, ularning barchasi Nurimonov tumani markaziy kasalaxonasiga yotqizilgan. Tashxis: is gazidan zaharlanishning o‘rtacha darajasi» deyiladi xabarda.
Sog‘liq uchun hech qanday xavfning yo‘qligi tufayli barcha zaharlangan ayollarga 6-may kuni ruxsat berish rejalashtirilmoqda.

Шесть женщин из Узбекистана отравились угарным газом в Башкортостане
В ночь с 4 на 5 мая 2019 года в Нуримановском районе Республики Башкортостан 6 женщин отравились угарным газом. Все пострадавшие – узбекские граждане, проживавшие в частном доме и работавшие в местной агрофирме. Об этом сообщило Генеральное консульство Узбекистана в городе Казани (Россия).
Это подтвердили Генконсульству в Министерстве здравоохранения Башкортостана и сообщили, что они были госпитализированы в Центральную районную больницу Нуримановского района. Диагноз: отравление угарным газом средней степени тяжести.