Turistik faoliyat va xizmatlar uchun soliq imtiyozlari berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev turizm sohasini yanada rivojlantirish chora tadbirlari to‘g‘risida farmon imzolagani haqida xabar bergandik.
Farmonga muvofiq, 2023-yil 1-yanvarga qadar quyidagilar:
• yetib borish qiyin bo‘lgan va chekka joylarda kemping va «safari» turizmi xizmatlarini ko‘rsatadigan yuridik shaxslar foyda, yer va mol-mulk solig‘i hamda yagona soliq to‘lovi;
• yuridik shaxslar jahon standartlariga mos golf majmualarini barpo etish loyihasi doirasida foyda, yer va mol-mulk solig‘idan, jalb qilingan xorijiy mutaxassisga haq to‘lashda yagona ijtimoiy to‘lovdan, loyiha uchun tovarlarni olib kirishda bojxona boji va aksiz solig‘idan;
• zamonaviy sanitariya-gigiyena shoxobchalarini tashkil etadigan yuridik shaxslar ushbu faoliyat bo‘yicha foyda, yer va mol-mulk solig‘i hamda yagona soliq to‘lovidan;
• respublikaga olib kiriladigan dor (osma) yo‘llarini, «banji-jamping» va «ziplayn» attraksionlarini, boshqariladigan (dirijabl, havo shari) va boshqarilmaydigan (erkin uchish) aerostatlar, gondolalar, «rafting» va «flaybording» uchun uskunalar, shuningdek, «buggy car», faetonlar, joylashtirish vositasi sifatida tunab qolish uchun jihozlangan (g‘ildirak ustidagi uylar) yoki kafe-furgonlarga aylantirilgan («fudtrak») yer usti transport vositalari bojxona boji va aksiz solig‘idan ozod etiladi.

Для туристической деятельности и услуг, будут предоставлены налоговые льготы
Для туристической деятельности и услуг, будут предоставлены налоговые льготы, сообщает Телеграм-канал «Правовая информация».
Согласно Указу президента, освобождаются до 1 января 2023 года:
• от уплаты налога на прибыль, земельного налога и налога на имущество, а также единого налогового платежа по данному виду деятельности при условии создания автономной инфраструктуры – юридические лица, оказывающие туристские услуги по организации кемпингов и сафари-туризма в труднодоступных отдаленных местностях;
• от уплаты налога на прибыль, земельного налога и налога на имущество, единого социального платежа с фонда оплаты труда иностранных специалистов, привлекаемых для реализации проекта, таможенных пошлин и акцизного налога при ввозе товаров, необходимых для реализации проекта – юридические лица в рамках реализации проекта по созданию гольф-комплексов;
• от уплаты налога на прибыль, земельного налога и налога на имущество, а также единого налогового платежа по данному виду деятельности – юридические лица, осуществляющие строительство и (или) организацию деятельности современных санитарно-гигиенических узлов;
• от таможенных пошлин и акцизного налога – ввозимое на территорию республики оборудование для строительства канатных дорог и аттракционов «банджи-джампинг», «зиплайн», управляемые (дирижабль, воздушный шар) и неуправляемые (свободного полета) аэростаты, гондолы, оборудование для «рафтинга» и «флайбординга», а также «buggy car», фаэтоны, наземные транспортные средства, преобразованные под средства размещения для ночлега (дома на колесах) или в кафе-фургоны («фудтрак»).