Yangi tahrirdagi yo‘l harakati qoidalari tasdiqlandi
- aholi punktlarida transport vositalarining tezligini soatiga 70 kilometrdan, maktab va maktabgacha ta’lim tashkilotlari atrofidagi yo‘llarda 300 metrgacha bo‘lgan masofada 30 kilometrdan, turar joy dahalari va yondosh hududlarda (uy-joy binolari orasidagi yer uchastkasida) esa soatiga 20 kilometrdan oshirmasdan harakatlanishga ruhsat etiladi.
Bunda Prezidentining 2022 yil 4 apreldagi qarori bilan tashkil etilgan Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash sohasidagi respublika komissiyasining qarori asosida Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyatlar markazlaridagi yo‘l harakati qatnovi yuqori bo‘lgan va aholi gavjum hududlarda transport vositalari harakatlanishining yuqori tezligi soatiga 60 kilometr etib belgilanishi mumkin;
- yengil avtomobillarda yuk tashishga ularning tom qismiga o‘rnatilgan yukxonadagi yukning balandligi 1 metrdan (maxsus moslamalar bilan mustahkamlangan holda velosipedlarni tashish bundan mustasno) va uzunligi avtomobilning gabaritidan 0,5 metrdan oshmagan taqdirda yo‘l qo‘yiladi;
- yuk avtomobillari, Yo‘l harakati qoidalarida belgilangan ayrim istisnolardan tashqari barcha holatlarda, yo‘lning faqat o‘ng qatnov qismidan harakatlanishi shart;
- transport vositalarining qayrilib olish joylarida va unga 30 metr yetmasdan yoki o‘tib to‘xtash taqiqlanadi;
- sutkaning korong‘i vaqtida va yetarlicha ko‘rinmaydigan sharoitda velosiped yo‘lkasi bo‘lmagan holda yo‘lning qatnov qismida harakatlanayotgan velosipedchilar nur qaytargichli kamzulda yoki nur kaytaruvchi elementlar bo‘lgan ustki kiyimda bo‘lishi shart.

В Узбекистане утвердили новые правила дорожного движения. Что изменилось?
- В населенных пунктах максимальная скорость – не выше 70 км/ч. Однако по решению республиканской комиссии в Ташкенте, Нукусе и областных центрах максимальная скорость движения в некоторых местах может быть ограничена до 60 км/ч. Возле школ и образовательных учреждений (на расстоянии 300 метров) максимальная скорость – не выше 30 км/ч. В жилых зонах и прилегающих территориях (участок земли между домовыми постройками) – не выше 20 км/ч.
- Кроме того, перевозка грузов в автомобилях допускается, если высота груза в багажнике, закрепленного на их крыше, не более 1 метра (за исключением перевозки велосипедов со специальными приспособлениями), а длина не превышает 0,5 метра от габаритов машины.
- Во всех случаях грузовые автомобили, кроме отдельных исключений, установленных ПДД, должны двигаться только по правой стороне дороги.
- Водителям также запретили парковать транспортные средства на поворотах, а также в пределах расстояния в 30 метров до и после них.
- В темное время суток и в условиях недостаточной видимости велосипедисты, передвигающиеся по проезжей части без велосипедной дорожки, должны носить светоотражающий жилет или верхнюю одежду со светоотражающими элементами.