Yoshlar ittifoqi huzurida jamg‘arma tuzildi. Ilk moliyaviy yordam — 500 mlrd.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kecha, 27-iyun kuni «Yoshlar – kelajagimiz» Davlat dasturi to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi.
2018-yil 1-iyuldan boshlab respublikaning barcha tuman (shahar)larida «Yoshlar – kelajagimiz» Davlat dasturi amalga oshiriladi.
Davlat dasturi doirasida quyidagilar amalga oshiriladi:
a) O‘zbekiston yoshlar ittifoqi huzurida «Yoshlar – kelajagimiz» jamg‘armasini, shuningdek, uning tuman va shahar filiallarini tashkil etish, Jamg‘armaning mablag‘laridan Davlat dasturidagi tadbirlarni moliyalashtirish, jumladan, quyidagilarni amalga oshirish uchun foydalanish:
yoshlarning biznes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirish uchun tijorat banklari orqali yillik 7 foiz stavka bilan imtiyozli kredit va mol-mulkni lizingga berish;
Davlat dasturi doirasida olinadigan kreditlar bo‘yicha kredit hajmining 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda kafilliklar berish;
Davlat dasturi doirasida amalga oshiriladigan tadbirkorlik loyihalarida ular qiymatining 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda ishtirok etish, keyinchalik Jamg‘arma ulushini 5 yil davomida realizatsiya qilish;
tegishli ko‘nikmalarga ega band bo‘lmagan yoshlar yashaydigan uy xo‘jaliklari uchun 20 tagacha parranda va quyon bolasi, 5 ta mayda va 2 ta yirik qoramol sotib olish, ularning qiymatini kelishilgan muddatlarda qaytargan holda ularni boqish va keyinchalik realizatsiya qilishda ko‘maklashish;
b) yoshlarning qayta tayyorlanishi va malaka oshirishini tashkil etish, mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblarga o‘qitish, shuningdek, ularga biznes yuritish ko‘nikmalarini singdirish;
v) davlat-xususiy sheriklik shartlarida:
yosh tadbirkorlarga imtiyozli shartlarda binolar, ofis texnikasi va sarflash materiallarini ijaraga berish, ularni internet bilan ta’minlash, shuningdek, yoshlarning biznes tashabbuslari, startaplari, g‘oyalari va loyihalarini amalga oshirishga boshqacha ko‘mak berish, jumladan, biznes rejalar ishlab chiqish, maslahat, yuridik, buxgalteriya va boshqa xizmat turlarini ko‘rsatish, forumlar, master-klasslar va seminarlar tashkil etish uchun «Yosh tadbirkorlar» kovorking-markazlarini;
savdo-maishiy va kichik ishlab chiqarish maydonlarini tashkil etish uchun mehnat kuchi haddan ziyod bo‘lgan tumanlarda «Yoshlar mehnat guzari» komplekslarini qurish.
Quyidagilar 2018 yilda Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish manbalari etib belgilandi:
— daromadlarning prognoz qilingan qismini oshirib bajarish hisobiga respublika budjetidan 2018-yil iyulda, 1-oktabrgacha va 1-dekabrgacha teng ulushlarda ajratiladigan 500 milliard so‘m miqdoridagi beg‘araz moliyaviy yordam;
— har chorakda Jamg‘armaga o‘tkaziladigan, vazirlik, davlat qo‘mitalari va idoralarning budjetdan tashqari jamg‘armalariga tushadigan yillik tushumlarning 1 foizi miqdoridagi ajratmalar;
— O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 5-iyuldagi «Yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi PF-5106-son farmoni 13-bandiga muvofiq O‘zbekiston yoshlar ittifoqining rivojlantirish jamg‘armasiga har oyda tushadigan mablag‘larning 10 foizi;
— mahalliy, xorijiy va xalqaro tashkilotlarning grantlari;
— xayriya qiluvchilar – jismoniy va yuridik shaxslar, O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari va norezidentlarining mablag‘lari;
— Jamg‘armaning vaqtincha bo‘sh mablag‘larini tijorat banklariga joylashtirishdan olinadigan daromadlar;
qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Jamg‘armaga ijro etuvchi direktor – O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy kengashi raisining birinchi o‘rinbosari rahbarlik qiladi;
Jamg‘armaning tuman va shahar filiallariga Jamg‘armaning ijro etuvchi direktori tomonidan tayinlanadigan tegishli tumanlar va shaharlarning muvaffaqiyatga erishgan yosh tadbirkorlari rahbarlik qiladi;
investitsiyaviy va ijtimoiy komplekslarning respublika va hududiy organlari, shuningdek, moliyalashtiruvchi tijorat banklari xodimlarining 30 foizgacha bo‘lgan qismi asosiy ish joyi bo‘yicha lavozimi va ish haqi saqlab qolingan holda Jamg‘armaga, uning tuman va shahar filiallariga biriktiriladi.

Создан фонд при Союзе молодежи Узбекистана. Выделена безвозмездная помощь в размере 500 млрд.
Согласно указу, начиная с 1 июля 2018 года, будет реализоваться Государственная программа «Yoshlar – kelajagimiz» во всех районах (городах) республики.
В рамках Государственной программы осуществляются:
а) создание при Союзе молодежи Узбекистана Фонда «Yoshlar – kelajagimiz», а также его районных и городских филиалов с использованием средств Фонда на финансирование мероприятий Государственной программы, в том числе:
- предоставление через коммерческие банки льготных кредитов и имущества в лизинг со ставкой 7 процентов годовых для реализации молодежных бизнес инициатив, стартапов, идей и проектов;
- выдачу поручительств по кредитам, получаемым в рамках Государственной программы, на сумму не более 50 процентов от размера кредита;
- участие в предпринимательских проектах, осуществляемых в рамках Государственной программы, в размере не более 50 процентов от их стоимости с последующей реализацией доли Фонда в течение 5 лет;
- приобретение до 20 штук молодняка домашней птицы и кроликов, 5 голов мелкого и 2 голов крупного рогатого скота для домохозяйств, в которых проживает незанятая молодежь, имеющая соответствующие навыки, оказание содействия в их выращивании и последующей реализации, с возвратом их стоимости в оговоренные сроки;
б) организация переподготовки и повышения квалификации молодежи, обучения востребованным на рынке труда профессиям, а также привития навыков ведения бизнеса;
в) строительство на условиях государственно-частного партнерства:
- коворкинг-центров «Yosh tadbirkorlar» для предоставления молодым предпринимателям на льготных условиях аренды помещений, офисной техники и расходных материалов, доступа к сети Интернет, а также иного содействия
- в реализации молодежных бизнес инициатив, стартапов, идей и проектов, включая разработку бизнес-планов, оказание консультационных, юридических, бухгалтерских и других видов услуг, организацию форумов, мастер-классов
- и семинаров;
- комплексов «Yoshlar mehnat guzari» в трудоизбыточных районах для создания торгово-бытовых и малых производственных площадок.
Источниками формирования средств Фонда в 2018 году являются безвозмездная финансовая помощь из республиканского бюджета за счет перевыполнения прогнозной части доходов в размере 500 миллиардов сумов, выделяемых в июле, до 1 октября и до 1 декабря 2018 года в равных долях;
- отчисления в размере 1 процента от ежегодных поступлений во внебюджетные фонды министерств, государственных комитетов и ведомств, ежеквартально перечисляемые в Фонд;
- 10 процентов средств, поступающих ежемесячно в Фонд развития Союза молодежи Узбекистана в соответствии с пунктом 13 Указа Президента Республики Узбекистан от 5 июля 2017 года № УП–5106 «О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана»;
- гранты отечественных, зарубежных и международных организаций;
- средства благотворителей – физических и юридических лиц, резидентов и нерезидентов Республики Узбекистан;
- доходы от размещения временно свободных средств Фонда в коммерческих банках;
- иные источники, не запрещенные законодательством.
Фонд будут возглавлять исполнительный директор – первый заместитель председателя Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана;
- районные и городские филиалы Фонда возглавляются успешными молодыми предпринимателями соответствующих районов и городов, назначаемыми исполнительным директором Фонда;
- до 30 процентов работников республиканских и территориальных органов инвестиционного и социального комплексов, а также финансирующих коммерческих банков закрепляются за Фондом, его районными и городскими филиалами с сохранением должности и заработной платы по основному месту работы.