18-apreldan karantin qoidalari bo‘yicha nazorat kuchaytiriladi
Poytaxtimizda O‘zbekiston Respublikasiga koronavirusning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasi kengaytirilgan yig‘ilishi davom etmoqda.
Unda ta’kidlandiki, 18-apreldan karantin qoidalariga amal qilinishini nazorat qilish yanada kuchaytiriladi, deb yozmoqda O‘zA.
Bog‘cha va maktablarda kasallanish holati aniqlangan taqdirda, ularning faoliyatini zudlik bilan to‘xtashish va 2 haftaga karantinga olish belgilandi. Ushbu vaqt mobaynida ular onlayn tartibida faoliyat yuritadi.
Yirik savdo majmualari va bozorlarda, do‘konlarda karantin qoidalariga qat’iy amal qilinishi, jumladan, qo‘llarni antitseptik vositalari bilan zararsizlantirish, odamlarning tibbiy niqob taqishi, ijtimoiy masofa saqlashi qat’iy nazorat qilinadi.
Ayni Ramazon oyida taroveh namozlarini ochiq hududlarda ado etish, iftorliklarni imkon qadar oila davrasida yoki 100 kishidan oshmagan holatda o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
1-maydan boshlab konsert-tomosha tadbirlarini yopiq maskanlarda o‘tkazishga ham qator cheklovlar belgilandi.

С 18 апреля в Узбекистане усилят карантинные ограничения
С 18 апреля текущего года в Узбекистане ужесточат карантинные ограничения. Об этом стало известно на расширенном заседании комиссии по борьбе с коронавирусом под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова.
В случае выявления коронавирусной инфекции в детских садах и школах, их деятельность будет немедленно приостановлена на двухнедельный карантин. Данные учреждения продолжат работу онлайн.
Будет усилен контроль за соблюдением карантинных и санитарных правил, сохранением дистанции в крупных торговых комплексах, рынках и магазинах.
Отмечена необходимость совершения таравих намазов в открытых помещениях, проведение ифтаров в домах или в компаниях, не превышающих 100 человек.