SSV axborot xizmati xabariga ko‘ra, o‘sha paytda unda tana haroratini yuqoriligi va koronavirus alomatlari ko‘ringanligi  sababli tahlil olinadi. O‘tkazilgan tekshiruv  natijasida 70 yoshli (erkak) bemorda «Covid-19» infeksiyasi tasdiqlanadi.
Shundan so‘ng unga ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida Toshkent tibbiyot akademiyasi ko‘p tarmoqli klinikasiga yotqizilgan.
U avvaldan bosh miya o‘smasi, yurak ishemik va gipertoniya kasalligi, gepatit, pnevmoniya, surunkali yurak, buyrak va jigar yetishmovchiligi tashxisi bilan davolanib kelgan.
Bemorning o‘tgan davolanish vaqti davomida vazirlikning turli soha yo‘nalishlari bo‘yicha bosh mutaxassislarining xalqaro standartlar bo‘yicha bergan  tavsiyalari asosida shifokorlar barcha kerakli tibbiy muolajalarni amalga oshirishgan. Bundan tashqari, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi mutaxassislari tomonidan telemeditsina orqali konsiliumlar ham o‘tkazilib, doimiy nazoratga olingan.
Biroq so‘nggi kunlarda bemorda nafas yetishmovchiligini kuchayishi natijasida ahvoli keskin yomonlashgan va sun’iy nafas olish apparatiga olingan. Standartlar asosida ko‘rsatilgan reanimatsion muolajalarga qaramasdan bemor miya shishi, o‘tkir nafas va yurak qon-tomir yetishmovchiligidan vafot etgan.

В Ташкенте попавший в ДТП 70-летний мужчина скончался от коронавируса
В Ташкенте скончался еще один пациент с коронавирусом, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
27 мая 70-летний житель Ташкента Ш. попал в ДТП и был доставлен экипажем скорой помощи в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи (РНЦЭМП) с закрытой черепно-мозговой травмой.
У него также наблюдались симптомы коронавируса. Анализ подтвердил наличие у пациента COVID-19, после чего он был помещен в многопрофильную клинику Ташкентской медицинской академии для получения специализированной медицинской помощи.
Ранее мужчина лечился от опухоли головного мозга, ишемической болезни сердца и гипертонии, гепатита, пневмонии, хронической сердечной, почечной и печеночной недостаточности, отметили в Минздраве.
В ходе лечения пациента врачи выполняли все необходимые медицинские процедуры, а также проводили с помощью средств телемедицины консилиумы со специалистами РНЦЭМП, подчеркнули в министерстве.
Однако в последние дни состояние пациента резко ухудшилось из-за усиления дыхательной недостаточности, и он был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. Несмотря на стандартные реанимационные процедуры пациент скончался от опухоли головного мозга, острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности.