Kannda O‘zbekiston milliy paviloni ochildi
Bugun, 14-may kuni 72-xalqaro Kann festivali doirasidagi Marché du Film kinobozorida O‘zbekiston milliy pavilonining rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda tashkilotchilar «Xabar.uz»ga ma’lum qilishdi.
O‘zbekiston milliy paviloni, mana ikki yildirki, mamlakatimiz kinosanoati salohiyatini Kannda rasman namoyish qilmoqda.
Ushbu ko‘rgazma va muzokaralar maydonchasi O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Turizmni rivojlantirish qo‘mitasi, Kinematografiyani rivojlantirish markazi, O‘zbekiston milliy kinokomissiyasi tomonidan O‘zbekistonning Fransiyadagi elchixonasi ko‘magida tashkil qilindi.
Kinosanoati mutaxassislari va ijodkorlardan tarkib topgan O‘zbekiston delegatsiyasining vazifasi – mamlakatimizning kinolokatsiyalari hamda xorijiy kinoloyihalarni amalga oshirish (koprodakshn) salohiyatini taqdim etishdir. Milliy pavilon faoliyati davomida xorijlik prodyuserlar va xalqaro kinokompaniyalarni O‘zbekistonda suratga olish uchun jalb qilish, shuningdek, 2019-yil 26-30-noyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan PROlogue xalqaro kinofestivaliga dunyoning turli nuqtalaridan qatnashchi va hay’at a’zolarini taklif qilish bo‘yicha uchrashuv va muzokaralar o‘tkaziladi.
Marché du Film kinobozori bosh tashkilotchisi Arno Menindes O‘zbekiston milliy pavilon ochilishida shaxsan ishtirok etdi.
«Yildan yilga kinobozor geografiyasi kengaymoqda va unda O‘zbekiston mana ikkinchi yil qatnashayotganidan biz nihoyatda xursandmiz. Ishonamizki, O‘zbekistonning go‘zal go‘shalari suratga olish uchun jozibali lokatsiya sifatida jahon kinoijodkorlarida qiziqish uyg‘ota oladi», dedi u.

В Каннах открылся национальный павильон Узбекистана
14 мая, состоялось официальное открытие Национального павильона Узбекистана на кинорынке Marché du Film в Каннах, в рамках 72го Международного кинофестиваля.
Узбекский павильон уже второй год подряд официально представляет нашу страну в Каннах.
Представительство узбекской делегации организовано при поддержке Союза молодежи Узбекистана, Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Центра развития кинематографии, Национальной кинокомиссии Узбекистана и посольства Узбекистана во Франции.
Задача делегации – представить возможности отечественного кино туризма и удобные кинолокации страны, заинтересовать и пригласить известных кинематографистов для организации съемок своих фильмов в Узбекистане, и привлечь зарубежные кинокомпании для совместного производства фильмов. А также презентовать V Международный кинофестиваль PROlogue, который состоится 26-30 ноября 2019 года, чтобы привлечь международных жюри и кинематографистов для участия на нашем кинофестивале.
В этом году в Национальном Павильоне запланированы мероприятия разного формата –  презентации новых проектов и встречи в рамках киноиндустрии.
Главный организатор кинорынка Marché du Film Арно Мениндес посетил и лично открыл Национальный Павильон Узбекистана.
«География кинорынка с каждым годом расширяется и очень радует, что Узбекистан второй год участвует в нем. Узбекистан привлекает своими достопримечательностями для съемок фильмов. Надеемся, что в скором будущем, мы увидим фильмы, где были отсняты в этой стране»,-Арно Мениндес.