O‘zbekiston ansambli Xalqaro folklor festivalida Gran-pri sohibi bo‘ldi
2018 yilning 23 avgustidan 3 sentyabrga qadar Bolgariya Respublikasida «World Folk» nomli xalqaro folklor chempionati bo‘lib o‘tdi, unda 72 ta davlatdan 98ta jamoa ishtirok etdi. Ushbu festival Yevropa Folklor Festivallari federatsiyasi hamda UNESCO tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, uning maqsadi an’anaviy xalq san’atini ommalashtirishdir. Festivalda O‘zbekiston Respublikasidan «Maqom» ansambli o‘z ijodini namoyish etdi.
Ansamblning tashrifi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va san’atni rivojlanitirish jamg‘armasi hamda Toshkent viloyati hokimiyati tomonidan tashkil etildi.
Ansambl O‘zbekiston Respublikasi Xalq artisti Soyibjon Niyazov boshchiligida hamda tarkibida 20 nafar cholg‘u ustalari va ijrochilari bilan birgalikda oltita bosqich natijalari bo‘yicha Gran-pri sohibiga aylandi. Qolgan sovrinli o‘rinlar hay’at a’zolari tomonidan quyidagicha taqsimlandi: Birinchi o‘rinni Rossiya Federatsiyasidan tashrif buyurgan folklor guruhi egalladi, ikkinchi o‘rinni Gruziyalik folklor ustalari egallashdi, uchinchi o‘rin esa Buyuk Britaniyadan tashrif buyurgan ijrochilarga nasib etdi.
Mazkur festival 1992 yildan buyon o‘tkazilib kelinadi. Unda Yevropa, Osiyo, Amerika va Afrika davlatlari folklor jamoalari ishtirok etadi. Festival «Bugun va abadiy do‘st bo‘lib qolamiz» shiori ostida o‘tkaziladi. Konsert dasturlari Varna shahridagi mashhur Yozgi teatrda va boshqa joylarda bo‘lib o‘tadi. Asosiy dasturga qo‘shimcha sifatida shahar ko‘chalarida sayillar, hunarmandchilik yarmarkalari, va Varna shahrining tarixiy obidalarini ziyorat qilish kiritilgan.

Узбекистан стал обладателем Гран-при Международного фольклорного фестиваля
С 23 августа по 3 сентября 2018 года в шести городах Республики Болгария состоялся Международный фольклорный фестиваль, организованный Европейской ассоциацией фольклорных фестивалей и ЮНЕСКО. Узбекистан представлял ансамбль «Маком». В составе ансамбля 20 музыкантов во главе с народным артистом Узбекистана Сойбджоном Ниязовым. Конкурс состоял из шести туров, после успешного прохождения которых узбекский ансамбль завоевал Гран-при.
Участие в фестивале ансамбля «Маком» организовал Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан, совместно с Хокимиятом Ташкентской области.
В общей сложности в этом году в фестивале приняло участие 98 команд из 72 стран мира. Первое место занял коллектив из Российской Федерации. Второе место жюри отдало грузинским фольклористам. На третьем месте – ансамбль из Великобритании.
Сам Международный фестиваль проводится с 1992 года, объединяя фольклорные коллективы из Европы, Азии, Америки и Африки. Зрительская аудитория неизменно широкая – и по количеству гостей, и по разнообразию их национальностей. Фестиваль дает уникальную возможность прикосновения к различным культурам мира, здесь можно совершить своеобразное виртуальное путешествие вокруг света. Концерты дополняются фильмами о традициях разных народов.
Атмосфера праздника очень доброжелательная, располагающая к общению. Девиз фестиваля: «Сегодня и навсегда останемся друзьями». Концерты проводятся в знаменитом Летнем театре Варны и на других ее площадках. Бонус к основной программе – шествия по улицам, ярмарка ремесел и, конечно, достопримечательности самой Варны, древнего болгарского города.