Amerikaning Yuta shtatida «Tesla Model S» sedani svetofor yaqinida turgan o‘t o‘chiruvchilar mashinasiga borib urildi. Mashina haydovchisining Yuta shtati politsiyasi xodimlariga so‘zlashicha, avtomobil avtopilot rejimida ishlayotgan bo‘lgan, deb xabar berdi «NV.ua».
Shuningdek, to‘qnashuv sodir bo‘lgan vaqtda elektrokarda ayol telefoniga qarab o‘tirgan bo‘lgan va mashina tezligi taxminan soatiga 97 kilometr bo‘lishi mumkinligi ma’lum qilindi. Politsiya serjanti Sem Uinkerning aytishicha, YTH oqibatida elektrokarning old qismiga jiddiy shikast yetgan va haydovchining oyog‘i singan.
Politsiya mazkur avariya tafsilotlarini tekshirishni davom ettiradi va «Tesla» bilan birgalikda «Model S» elektrokarlari kompyuterlaridan transport vositasi haqida batafsil ma’lumotlarni yig‘adi. YTHga guvoh bo‘lgan insonlarning so‘zlariga qaraganda, «Model S» svetofor yonida turgan yuk mashinasining orqasiga to‘qnashayotganida sekinlashmagan yoki chekinmagan.
Ushbu avariyaga «Tesla» rahbari Elon Mask izoh berib ham ulgurdi.
«Avariyaning hayratli jihati shundaki, «Model S» soatiga 97 kilometr tezlikda harakatlib YTHga uchrasada, haydovchining faqatgina oyog‘i singani. Odatda bu kabi tezlikda to‘qnashuv sodir bo‘lsa, og‘irroq jarohat olinadi yoki haydovchi halok bo‘ladi», — deb yozdi Mask o‘zining blogida.

Автопилот не справился. Электрокар Tesla Model S попал в аварию
Водитель машины сказала сотрудникам полиции штата Юта, что автомобиль работал в режиме автопилота, пишет USA Today
Женщина также сказала полиции, что она смотрела на свой телефон до столкновения и оценивала скорость машины примерно в 60 миль в час (97 км/ч), что согласуется со свидетельствами очевидцев. По словам сержанта полиции Сэма Уинклера из полицейского управления города Саут-Джордж, результатом ДТП стали смятая передняя часть для электрокара и всего лишь сломанная нога для водителя.
Уинклер сказал, что полиция продолжает расследование аварии, и будет работать с Tesla для сбора информации о транспортных средствах с компьютеров Model S в ближайшие дни. Cвидетельства очевидцев указывают, что Model S не замедлялась или не отклонялась, когда она врезалась в заднюю часть грузовика, который стоял ​​на светофоре в дальнем правом ряду.
ДТП в Юте уже прокомментировал глава Tesla Илон Маск.
"Что действительно удивительно в этой аварии, так это то, что Model S попала в аварию со скоростью 60 миль в час, а водитель только сломал лодыжку. Столкновение на этой скорости обычно приводит к тяжелой травме или смерти", - написал Маск в своем блоге.
Маск также пожаловался на средства массовой информации, которые, по его словам, замалчивают 40 000 ежегодных смертей в результате дорожно-транспортных происшествий в США, и признал, что, хотя технология не идеальна, "система, которая в целом спасает жизни и уменьшает травмы, должна быть выпущена".