Dorilarni retseptsiz sotganlik uchun jarima solinishi mumkin
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 178-moddasi yettinchi qismiga tegishli tuzatishlarni kiritish taklif qilinmoqda, deb xabar bermoqda «Norma.uz».
Qonun loyihasi muhokama qilish uchun QHTBT portalida joylashtirilgan.
Ushbu norma dispozitsiyasiga yana ikkita huquqbuzarlikni kiritish taklif qilinmoqda:
• retsept bo‘yicha beriladigan dori vositalarini bemorga retsept rasmiylashtirmay tayinlaganlik;
• retsept bo‘yicha beriladigan dori vositalarini dorixonalarda retseptsiz sotganlik.
Bu fuqarolarga – EKIHning 1 baravaridan 3 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa EKIHning 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxati mavjud. Ro‘yxat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan har yili yangilab boriladi. Ayni paytda unda 188 ta monopreparat va 1085 ta majmuaviy preparat bor. Ushbu ro‘yxatda qayd etilmagan barcha dori vositalarini dorixonalar faqat retsept bo‘yicha sotishlari kerak.

За продажу лекарств без рецепта могут штрафовать
Соответствующие поправки предлагается внести в часть седьмую статьи 178 Кодекса об административной ответственности. Законопроект размещен для обсуждения на портале СОВАЗ, сообщает «Norma.uz».
В диспозицию данной нормы предлагается включить еще два правонарушения:
• назначение лекарственных средств, отпускаемых по рецепту, больному без оформления рецепта;
• отпуск из аптек рецептурных лекарственных средств без рецепта.
Соответственно, штраф за это с граждан составит от 1 до 3 МРЗП, а с должностных лиц – от 5 до 10 МРЗП. Напомним, существует перечень лекарственных средств, отпускаемых без рецепта. Список ежегодно обновляется Министерством здравоохранения. На текущий момент в нем 188 монопрепаратов и 1 085 комплексных препаратов. Все лекарства, которых нет в этом Перечне, отпускаются аптеками только по рецепту (письменное указание врача специалисту с фармацевтическим образованием об изготовлении и (или) отпуске лекарственного препарата и способе его применения, ред.).