«Mehr-2»: Iroqdan 64 bola O‘zbekistonga olib kelindi
Bugun, 10 oktyabr kuni Toshkent mahalliy aeroportida Iroqdan qaytgan 64 bola kutib olingan. Bu haqda O‘zA xabar bermoqda.
Prezident topshirig‘iga ko‘ra, maxsus tuzilgan ishchi guruh tomonidan Iroq hukumati va YuNISEF xalqaro bolalar tashkiloti bilan hamkorlikda Iroq hududida og‘ir sharoitda qolayotgan 64 nafar bola vataniga qaytgan.
“Mehr 2” deya nomlangan mazkur insonparvarlik operatsiyasi doirasida olib kelingan 39 nafar o‘g‘il va 25 nafar qiz bolalarning orasida 14 nafar 3 yoshgacha bo‘lgan hamda 2 nafar ota-onasidan ayrilgan bolalar bor.
Ishchi guruh tomonidan ayni paytda har-xil xalqaro terroristik tashkilotlarga a’zo bo‘lib, o‘zga davlatlar fuqarolarining tinchligi va osoyishtaligiga tahdid solganliklari uchun Iroq davlatida 10-20 yil muddatlarga ozodlikdan mahrum etilgan yoki umrbod qamoq jazosini o‘tayotgan o‘zbekistonlik ayollar bilan tegishli suhbatlar o‘tkazilgan va farzandlarini O‘zbekistonga olib kelish bo‘yicha ularning roziliklari olingan.
Ta’kidlash lozimki, ushbu ayollar turmush o‘rtoqlarining ayrimlari ayni paytda xalqaro terroristik tashkilotlar safida qolayotgan bo‘lsa, bir qismi jangovar harakatlar davomida ayanchli o‘lim topishgan, qolganlari esa Iroq va Suriya qamoqxonalarda jazo o‘tashmoqda.
Bolalar barcha qulayliklarga ega bo‘lgan sog‘lomlashtirish muassasasiga joylashtirilishi kutilmoqda. Mutaxassislar ularga har tomonlama tibbiy, psixologik va ijtimoiy yordam ko‘rsatishlari ko‘zda tutilgan. Sihatgohda bolalar uchun issiq ovqatlar tashkil etilib, ularga yangi kiyim-kechaklar berilishi aytilmoqda.
Shuningdek, ularning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarni rasmiylashtirish, homiylar va vasiylarga biriktirish hamda bog‘cha, maktablarga joylashtirish masalalari ham hal etilmoqda.

Мехр-2: 64 детей вернулись из Ирака в Узбекистан
10 октября 2019 года по поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева специальным авиарейсом из Ирака в Ташкент привезли 64 ребенка. Об этом сообщает УзА.
Эти дети, возвращенные на Родину при сотрудничестве с правительством Ирака и Международной детской организацией ЮНИСЕФ, жили на территории Ирака в тяжелых условиях.
Среди детей, возвращенных в рамках гуманитарной операции «Мехр-2», 39 мальчиков и 25 девочек, из них 14 – дети в возрасте до трех лет и два – оставшиеся без родителей.
Рабочей группой гуманитарной операции проведены соответствующие беседы с женщинами из Узбекистана, которые, будучи членами различных международных террористических организаций, в настоящее время в Ираке лишены свободы на 10-20 лет за угрозу миру и спокойствию граждан других государств или отбывают пожизненное заключение в тюрьмах. От них получено разрешение на вывоз их детей на Родину.
Некоторые мужья этих женщин в данный момент остаются в рядах международных террористических организаций, часть из них нашла страшную смерть в ходе боевых действий, остальные отбывают наказание в тюрьмах Ирака и Сирии.
К сожалению, дети семей, свернувших с верного пути, выехавших через другие государства в «очаги» войны и вступивших в ряды международных террористических организаций, сталкивались с моральными, психологическими и физическими трудностями.
Привезенные дети будут устроены в оздоровительные учреждения со всеми необходимыми условиями. Предусмотрено оказание им медицинской, психологической и социальной помощи специалистами. Детям будут предоставлены горячее питание и новая одежда.
Решаются вопросы регистрации документов, подтверждающих их личности, прикрепления к спонсорам и попечителям, размещения в детские сады и школы.
Благотворительная акция «Мехр», проводимая на основе гуманной политики главы нашего государства, будет продолжаться, и ни один гражданин Узбекистана не останется без внимания и заботы.