O‘zbekistonda ayollarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirishga bag‘ishlangan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari, Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Tanzila Norboyeva BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer bilan.
2018-yil 21-may kuni «Hyatt Regency Tashkent» mehmonxonasida barqaror rivojlanish maqsadlaridan biri — gender tenglik va ayollarning imkoniyatlarini kengaytirish, ya’ni ularning davlat boshqaruvidagi ishtirokini ta’minlash masalalariga erishish chora-tadbirlariga bag‘ishlangan ochiq muloqot o‘tkazildi.
Mamlakatimizda birinchi marotaba o‘tkazilgan muloqotda Xotin-qizlar qo‘mitasi va BMT Taraqqiyot Dasturining «Davlat boshqaruvida ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish va ularning ijtimoiy-iqtisodiy hayotdagi faolligini oshirish» birgalikda amalga oshirilayotgan loyihasi doirasida tayyorlangan «Iqtisodiy, ijtimoiy va institutsional o‘zgarishlarni tezlashtirish maqsadida ayollarning davlat boshqaruvchidagi ishtiroki» deb nomlangan tahliliy qaydnoma muhokama qilindi.
Barqaror rivojlanish maqsadiga erishish bo‘yicha muloqot 2030 yilgacha bo‘lgan kun tartibiga erishishni tezlashtirish uchun muhokama, fikr almashish va o‘zgarishlar haqida chuqur tushuncha va tavsiyalar shakllantirish maqsadida platforma yaratish uchun mo‘ljallangan. Muloqot rivojlanish masalalari bo‘yicha fikr almashish uchun hukumat vakillari, ekspertlar, nodavlat tashkilotlar va diplomatik korpus vakillarini birlashtirdi.
O‘zbekistondagi BMT doimiy koordinatori va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer o‘z nutqida jumladan shunday dedi:
— Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha muqolotni ochishdan xursandman. Ushbu tadbir siyosatchilar uchun fikr, tajriba va g‘oyalar bilan almashish, biz uchun esa - birgalikda mavjud muammolarni hal qilish ustida ishlash imkonini beradi. Gender tenglik, ayol va qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish iqtisodiy taraqqiyot, ijtimoiy taraqqiyot va biznes samaradorligini oshirish uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari, Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Tanzila Norboeva «xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy hayotda faol ishtirokini ta’minlash O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri» ekanligini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi tizimi tubdan isloh qilinmoqda, aholi farovonligini oshirishga, xalqaro darajada mamlakatimiz ishonchni mustahkamlashga, mamlakat va jamiyatning rivojiga hissa qo‘shishga tayyor bo‘lgan malakali kadrlar jalb qilinmoqda. Bu borada olib borilayotgan ishlarning tahlili shuni ko‘rsatadiki, siyosiy tajribaga ega ayollarni tayinlash mexanizmi mavjud emas. Mazkur yo‘nalishda yuqori qonunchilik organlariga bo‘ladigan saylovlarda 30 foizlik kvotani yutib olish uchun qo‘mita tomonidan katta ishlar amalga oshirilishi zarur. Bu borada qo‘mita va siyosiy partiyalar o‘rtasida birgalikda ish olib borilmasligini ta’kidlash joiz. Bu uchun zarur sharoit yaratib turli sohalarda band bo‘lgan ayollarning salohiyatini oshirish lozim. Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy hayotida faol ishtirok etish uchun yuqori malakaga ega ayollarni tayyorlash lozim. O‘zbekiston Xotin qizlar qo‘mitasi BMTning bir qator agentliklari bilan birgalikda ayollarning ijtimoiy siyosiy hayotidagi faolligini oshirish uchun sharoitlar yaratishni qo‘llab quvvatlaydi.
Tizimli islohotlarning hozirgi bosqichi «davlat boshqaruvidagi ayollar» omili O‘zbekistonning iqtisodiy taraqqiyotga xizmat qiluvchi omil bo‘lishi mumkin. Bu ijro etuvchi hokimiyat tizimida ayollarning sonini 5,3 foizdan 16-18 foizgacha oshirish uchun ayollarni jalb qilish uchun samarali ijtimoiy tadbirlar kerak. Shu bilan birga, ishlab chiqarish sanoatining yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 9,1 foizdan 20 foizgacha oshirish orqali iqtisodiyotni sanoatlashtirish darajasini chuqurlashtirish muhim ahamiyatga ega.
Ayollarni oliy ma’lumotga ega bo‘lish darajasini oshirish va xotin-qizlar uchun moslashuvchan ta’lim tizimini yaratish, ijro etuvchi hokimiyatda xotin-qizlarni jalb qilish va targ‘ib qilish samaradorligini oshirish tavsiya etildi. Tavsiya sifatida, shuningdek, ayollar tadbirkorligini, kasanachilikni va hunarmandchilikni qo‘llab-quvvatlovchi mexanizmni joriy etish taklif etildi. Shuningdek, Ichki ishlar vazirligida alohida xotin-qizlar bo‘linmalarini yaratish va ayollarning yo‘l-patrul va sayyohlik xizmatlarini ko‘rsatish taklif etildi.
Taqdimot yakunlari asosida ishtirokchilar o‘rtasida muloqot o‘tkazilib, unda tadqiqot natijalari va xulosalari, shuningdek, mamlakat hayotining turli sohalarida ayollarning rolini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.

В Узбекистане намерены повысить роль женщин в общественно-политической жизни страны
Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах и Цели устойчивого развития представляют собой важную основу для обеспечения развития страны.
21 мая 2018 года, в гостинице «Hyatt Regency Tashkent» состоялся первый в своем роде открытый диалог в нашей стране о мерах по достижению одной из целей в области устойчивого развития – обеспечение гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин, а именно обеспечить равную сопричастность женщин в системе государственного управления.
В данном диалоге обсужден проект аналитической записки «Участие женщин в государственном управлении для ускорения экономических, социальных и институциональных преобразований», который является первым результатом совместных усилий совместного проекта Комитета женщин и ПРООН «Расширение прав и возможностей женщин для участия в государственном управлении и повышения их активности в социально-экономической жизни».
Диалог по достижению ЦУР призван создать платформу для обсуждений, обмена мнениями и глубокого понимания происходящих изменений и формирования рекомендаций в целях ускоренного достижения Повестки развития на период до 2030 года. Диалог объединил представителей правительства, экспертов, ННО и дипломатического сообщества для обмена идеями и знаниями по вопросам развития и достижения ЦУР.
Постоянный координатор ООН, Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Госпожа Хелена Фрейзер в своей приветственной речи подчеркнула:
— Очень приятно открыть сегодняшний диалог по политике Целей Устойчивого Развития. Это событие даёт возможность политикам делиться мыслями, опытом и идеями, а нам - совместно работать над решением имеющихся проблем. Гендерное равенство, расширение прав и возможностей женщин и девочек имеют важное значение для экономического роста, содействия социальному развитию и повышению эффективности бизнеса.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Председатель Комитета женщин Танзила Нарбаева отметила, что активизация участия женщин в общественно-политической жизни является одной из приоритетных задач Комитета женщин Узбекистана. В настоящее время Комитетом женщин Узбекистана ведется коренное реформирование системы, привлекаются высококвалифицированные кадры, которые готовы внести лепту в развитие страны и общества, повышение авторитета нашей республики на международном уровне, улучшение благосостояния населения. Анализ работы по продвижению женщин показал, что не сформирован механизм выдвижения женщин, имеющих опыт политической деятельности. В данном направлении можно особо отметить, что практически отсутствует совместная работа самой заинтересованной структуры, как Комитета женщин с политическими партиями по борьбе за предоставленной законодательством возможностью выиграть 30 процентную квоту на выборах в высший законодательный орган. Для этого необходимо создать нужные условия, повысить и использовать потенциал женщин, занятых в разных сферах. Необходимо подготовить квалифицированных кадров-женщин для активного участия в общественно-социальной, экономической жизни страны, работать с ними, готовить их к так называемому «представительству» для работы в государственных органах. Комитет женщин Узбекистана в сотрудничестве с рядом агентств ООН поддерживает расширение социально-политической активности женщин путём создания благоприятных условий для их самореализации в различных сферах».
Текущий этап структурных реформ является идеальным моментом для того, чтобы фактор «женщины в государственном управлении» мог стать для Узбекистана новым фактором экономического прорыва. Для этого нужны эффективные социальные лифты для рекрутирования женщин среднего звена для повышения доли женщин в исполнительной власти с 5,3% до 16-18%. Одновременно, критически важно углубить степень индустриализации экономики путем доведения доли обрабатывающих отраслей в ВВП с 9,1% до 20%.
Рекомендовано повысить охват женщин высшим образованием и создать гибкую поствузовскую систему образования женщин, повысить эффективность каналов рекрутирования и продвижения женщин в исполнительную власть. В качестве рекомендации также предлагается внедрить механизм, который позволил бы поддержать женское предпринимательство, надомный труд и ремесленничество. Также предлагается пилотировать создание отдельных женских подразделений в МВД и женской дорожной патрульной и туристической службы.
По итогам презентации состоялся диалог между участниками, которые обсудили результаты и выводы проведенного исследования, а также меры, направленные на повышение роли женщин в различных сферах жизни страны.