Rasman. AQShlik tadbirkor Zokir Aliyev DXX tomonidan qo‘lga olingan
Asli kelib chiqishi o‘zbekistonlik bo‘lgan tadbirkor Zokir Aliyev Qashqadaryo viloyatining Chiroqchi tumanida qo‘lga olingani haqida xabarlar tarqatilgan, keyin esa viloyat IIB bu xabarni rad etgan edi.
O‘zAning ma’lum qilishicha, Zokir Aliyev shu yilning 16-iyun kuni O‘zbekiston davlat xavfsizlik xizmati tomonidan qo‘lga olingan.
Zokir Aliyev ko‘plab mamlakatlarda, xususan AQSh va Rossiya davlatlari tomonidan terrorchilik tashkiloti deya tan olingan «O‘zbekiston islom harakati» a’zosi bo‘lgani aytilmoqda. U 2014-yilda AQSh fuqaroligini olgan.
Manbada aytilishicha, qo‘lga olish jarayonida Z.Aliyev noqonuniy faoliyatiga iqror ekani to‘g‘risida ko‘rsatma bergan. Xususan, u 2000-yilda «O‘zbekiston islom harakati»ga sodiq bo‘lishga qasamyod qilgan, Afg‘oniston Islom Respublikasi hududida harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan hamda Afg‘oniston Islom Respublikasi hukumat kuchlari va koalitsiya qo‘shinlariga qarshi jangovar harakatlarda ishtirok etgan.
«O‘zbekiston islom harakati»ning boshqa a’zolari bergan ko‘rsatmalarga asosan, diniy-ekstremistik va terroristik faoliyatni amalga oshirgani uchun 2005-yilda DXX tergov bo‘limlari tomonidan Z. Aliyevga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 159, 223 va 2442-moddalari bo‘yicha 646-sonli jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.

Официально. СГБ задержал американского бизнесмена Зокира Алиева
Сегодня в некоторых СМИ Узбекистана была опубликована новость о задержании уроженца Узбекистана – бизнесмена Зокира Алиева, который является гражданином США, в отцовском доме в Чиракчи. Как мы сообщали ранее, УВД Кашкадаринской области пояснил «Xabar.uz», что эти слухи являются ложными и абсолютно необоснованными.
По полученным из Службы государственной безопасности Республики Узбекистан данным, 16 июня с.г. в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области органами СГБ задержан находившийся в розыске за причастность к деятельности «Исламского движения Узбекистана», признанной многими странами мира, в т.ч. РФ и США, террористической организацией – Алиев Зокир Абдуллаевич, 1972 г.р., уроженец указанного района, в 2014 году получивший гражданство США.
В ходе задержания З.Алиев дал признательные показания о своей противоправной деятельности. В частности, в 2000 году он присягнул на верность «Исламскому движению Узбекистана», проходил военную подготовку на территории Исламской Республики Афганистан, а также участвовал в боевых действиях против правительственных сил ИРА и коалиционных войск.
В 2005 году за осуществление религиозно-экстремистской и террористической деятельности, на основании показаний других членов «Исламского движения Узбекистана», следственным подразделением СГБ в отношении З.Алиева возбуждено уголовное дело №646 по статьям 159, 223 и 2442 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время решается вопрос о применении в отношении З.Алиева соответствующей меры пресечения.