Toshkent shahri va Toshkent viloyatining huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasida yuridik kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha Toshkent davlat yuridik universitetining ixtisoslashtirilgan filiali tashkil etildi.
Filial Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi Prezident qarori asosida tashkil etilgan.  Bu haqda Adliya vazirligining Huquqiy axborot kanali xabar berdi.
Filialning asosiy vazifasi yurisprudensiyada huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta’minlashda kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash deb belgilangan.
Filialga adliya vaziri taqdimiga binoan Hukumat tomonidan lavozimiga tayinlanadigan va lavozimidan ozod qilinadigan direktor rahbarlik qiladi.
Shuningdek, qaror bilan Toshkent davlat yuridik universiteti Ixtisoslashtirilgan filialining samarali faoliyatini tashkil etish bo‘yicha  «Yo‘l xaritasi» tasdiqlandi.
Filialda  «huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta’minlash» soha mutaxassisligi bo‘yicha yuridik kadrlarni tayyorlash bakalavriatning uch yillik dasturi bo‘yicha diplom berilgan holda amalga oshiriladi.
Filialda  «Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jamoat xavfsizligini ta’minlash» mutaxassisligi bo‘yicha oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan kadrlar ham qayta tayyorlanadi.
Filial bakalavriatiga qabul kvotasi yiliga 255 kishini, 6 oylik kursga esa 50 kishini tashkil etadi hamda o‘qitish davlat grantlari asosida amalga oshiriladi.
Filial diplomi ichki ishlar organlariga Ichki ishlar vazirligi Akademiyasida maxsus kasbiy tayyorgarlikni o‘tmasdan,  «leytenant» maxsus unvoni berilgan holda xizmatga qabul qilish uchun asos bo‘ladi.
Bakalavriat dasturi bo‘yicha Filialga qabul tanlov asosida amalga oshiriladi.
6 oylik kurslarga Ichki ishlar vaziri va Milliy gvardiya qo‘mondoni tavsiyalari asosida oliy noyuridik ma’lumotli xodimlar va harbiy xizmatchilar lavozimi va pul ta’minoti saqlab qolingan holda qabul qilinadi.

Создается специализированный филиал Ташкентского государственного юридического университета
В Ташкенте создается специализированный филиал Ташкентского государственного юридического университета (ТГЮУ), который займется подготовкой и переподготовкой юридических кадров в сфере профилактики правонарушений и обеспечения общественной безопасности Ташкента и столичной области. Соответствующее постановление подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Основными задачами филиала являются:
- подготовка и переподготовка кадров в сфере профилактики правонарушений и обеспечения общественной безопасности на основе учебных планов и программ, обеспечивающих базовую и практическую профессиональную подготовку в сфере юриспруденции;
- организация учебного процесса на основе модульной системы обучения с применением современных форм и методов, информационно-коммуникационных технологий, направленных на обеспечение тесной связи теоретической подготовки с правоприменительной деятельностью;
- создание эффективной системы психологической подготовки, повышения правовой, политической культуры и правосознания обучающихся;
- совершенствование навыков обучающихся по работе и взаимодействию с населением и средствами массовой информации;
- методологическое и консультативное обеспечение деятельности по профилактике правонарушений и обеспечению общественной безопасности;
- углубление эффективного межведомственного взаимодействия с образовательными и научно-исследовательскими учреждениями, в том числе зарубежных стран, осуществляющими подготовку, переподготовку и повышение квалификации юридических кадров.
- Подготовка кадров по профильной специальности «профилактика правонарушений и обеспечение общественной безопасности» в филиале будет проводиться по специальной трехлетней программе бакалавриата очной формы обучения.
Переподготовка кадров с высшим неюридическим образованием по специальности «профилактика правонарушений и обеспечение общественной безопасности» предусмотрена по специальной шестимесячной программе очной формы обучения.
Согласно документу, квота приема в бакалавриат филиала составит 255 человек в год, а по программе переподготовки кадров – 50 человек каждые шесть месяцев.
Учебное заведение возглавляется директором, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Кабинетом Министров по представлению министра юстиции.