Qozog‘istonda prezidentlik saylovi qanday o‘tmoqda?
Qozog‘istonda bugun prezidentlik saylovi o‘tkazilmoqda. Saylov mahalliy vaqt bilan 20:00da (Toshkent vaqti bilan 19:00) yakuniga yetishi lozim. G‘arbiy Qozog‘iston, Atirau, Aktyubinsk va Mang‘istou viloyatlarida vaqt tafovuti bois saylov uchastkalari bir soat kechroq yopiladi.
Qozog‘iston mudofaa vazirligi tomonidan xabar qilinishicha, harbiylarning 96,5 foizi ovoz berishga ulgurgan. Harbiy qismlar hududida 19 ta saylov uchastkasi ish olib boryapti.
Qozog‘istonda prezident 5 yil muddatga saylanadi. Nomzod g‘olib bo‘lishi uchun 50 foizdan ko‘proq ovoz to‘plashi lozim. Aks-holda ikkinchi tur o‘tkaziladi.
Prezidentlik kursisi uchun yetti nomzod kurash olib bormoqda: Nur Otan partiyasidan Qosim-Jomart To‘qayev, «Buyuk cho‘l burgutlari» jamoat birlashmasidan Tugel Sadibek, Qozog‘iston kasaba uyushmalari federatsiyasidan Amangeldi Taspixov, «Ak jol» partiyasidan Daniya Yespayeva, «Auil»partiyasidan Toleutay Rahimbekov, kommunistik xalq partiyasidan Jambil Axmetbekov va «Millat taqdiri» milliy-vatanparvarlik harakatidan Amirjon Kosanovlar nomzodi qo‘yilgan.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘istonni deyarli 30 yil davomida boshqargan Nursulton Nazarboyev joriy yilning 20 mart sanasida iste’fo bergan edi. Shundan buyon mamlakatni senat raisi Qosim-Jomart To‘qayev vaqtincha boshqarib kelmoqda. Nazarboyev esa umrbod millat yetakchisi sifatida tan olingan.

Выборы президента начались в Казахстане
В Казахстане началось голосование на внеочередных выборах президента. Участки во всех регионах начали работу.
Завершится голосование в большинстве регионов стране в 20:00 (19:00 по ташкентскому времени). В Западно-Казахстанской, Атырауской, Актюбинской и Мангистауской областях из-за разницы во времени участки закроются на час позже.
Как сообщило РИА «Новости» со ссылкой на Минобороны Казахстана, на выборах уже проголосовали 96,5% военнослужащих. Среди проголосовавших министр обороны Нурлан Ермекбаев и руководство вооруженных сил. На территории воинских частей и учреждений работают 19 избирательных участков.
В Казахстане президента избирают на пять лет. Порога явки нет, так что выборы будут признаны в любом случае. Для победы лидеру необходимо набрать более 50% голосов. В противном случае будет объявлен второй тур.
За кресло президента борются семь человек: нынешний президент Касым-Жомарт Токаев от правящей партии Nur Otan, Садыбек Тугел от общественного объединения «Орлы великой степи», Амангельды Таспихов от Федерации профсоюзов Казахстана, Дания Еспаева от «Ак жол», Толеутай Рахимбеков от «Ауыл», Жамбыл Ахметбеков от Коммунистической народной партии и Амиржан Косанов от национал-патриотического движения «Судьба нации».
Нурсултан Назарбаев, управлявший Казахстаном почти 30 лет, объявил о своей отставке 20 марта. С этого дня страну возглавил председатель Сената страны Касым-Жомарт Токаев. Назарбаеву оставили пожизненный титул лидера нации.