Gulnora Karimovaga qarshi sanksiyalar uzaytirildi
Shuningdek, Rossiya bosh prokurorining o‘g‘li Artyom Chayka, Ukrainaning «Berkut» maxsus bo‘linmasi sobiq qo‘mondoni Sergey Kusyuk hamda Serbiya, Xitoy, Nikaragua, Janubiy Sudan va Pokiston fuqarolari ham ushbu ro‘yxatdan joy olgan.
AQSh tomoni fikriga ko‘ra, Gulnora Karimova «biznes ekspropriatsiyasi, bozorlarning monopolizatsiyasi, poralar talab qilish va reket uchun davlat resurslarini ishlatgan qudratli uyushgan jinoiy birlashmaga» rahbarlik qilgan.
Sanksiyalar AQSh yurisdiksiyasida bo‘lgan barcha aktivlarni bloklash, shuningdek, amerikalik fuqarolarga sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan shaxs yoki tashkilot bilan har qanday bitimga borishni taqiqlashni nazarda tutadi.

Трамп продлил санкции против Гульнары Каримовой
Президент США Дональд Трамп подписал указ о продлении действия указа 13818 от декабря 2017 года. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Белого дома.
Список из 13 граждан различных стран, попавших под действие санкций, размещен на сайте Минфина США. Его фигурантами, в частности, являются сын генпрокурора России Артем Чайка, старшая дочь экс-президента Узбекистана Гульнара Каримова и бывший командующий украинского спецподразделения «Беркут» Сергей Кусюк.
Также в списке есть граждане Сербии, Китая, Никарагуа, Южного Судана и Пакистана.
В этот список попали те, кто совершил серьезные нарушения прав человека или вовлечен в коррупцию с ощутимыми последствиями.