Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putin bilan muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Vladimir Putin davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan chin dildan muborakbod etib, farovonlik va muvaffaqiyat tiladi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar. Keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli ikki tomonlama aloqalar aniq mazmun bilan boyigani ta’kidlandi.
Hukumatlararo institutlar samarali faoliyat yuritmoqda, tovar ayirboshlash hajmi izchil ortmoqda, Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlarida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Rossiya hududlarining amaliy hamkorligi faollashdi. Ta’lim va madaniy-gumanitar sohalarda almashinuvlar borasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarildi.
Muloqot chog‘ida davlat rahbarlari ikki tomonlama munosabatlarga doir va xalqaro ahamiyaga molik dolzarb masalalarni muhokama qildilar hamda bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Rossiya prezidentlari mamlakatlarimiz xalqlarining ravnaqi yo‘lida, butun Markaziy Osiyo barqarorligi va taraqqiyotini ta’minlash maqsadida keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirish borasidagi intilishi qat’iy ekanini tasdiqladilar.

Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин поговорили по телефону
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале беседы Владимир Путин сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав благополучия и успехов.
Лидеры двух стран с глубоким удовлетворением отметили достигнутый высокий уровень узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. Подчеркнуто, что благодаря совместным усилиям в последние годы двусторонние связи наполнены конкретным содержанием.
Эффективно действуют межправительственные институты, устойчивыми темпами растут объемы товарооборота, с участием ведущих российских компаний и банков реализуются крупные инвестиционные проекты в различных отраслях экономики нашей страны.
Активизировалось практическое взаимодействие регионов Узбекистана и России. Беспрецедентного уровня достигло сотрудничество в сфере образовательных и культурно-гуманитарных обменов.
В ходе разговора главы государств обсудили насущные вопросы двусторонних отношений и международной повестки, а также рассмотрели график предстоящих мероприятий.
Президенты Узбекистана и России подтвердили взаимную приверженность дальнейшему развитию полномасштабного партнерства на благо народов двух стран, в интересах обеспечения стабильности и процветания всего региона Центральной Азии.