Yangilik! Endi bog‘cha qanday ishlashi lozimligini ota-onalar belgilaydi
2018 yil 3 dekabrda MTMning Kuzatuv kengashi haqidagi Nizom tasdiqlandi. Unga ko‘ra, Maktabgacha ta’lim tizimi tarixida ilk marotaba ota-onalar va jamoat tuzilmalari MTM boshqaruvi bo‘yicha vakolatga ega bo‘ldilar.
Vazirlik matbuot xizmatining «Xabar.uz»ga ma’lum qilishicha, Kuzatuv kengashi faoliyati ota-onalarni o‘quv-tarbiya jarayonlariga jalb etib, maktabgacha ta’lim muassasasi boshqaruvi mexanizmi shaffofligini ta’minlaydi.
«Kuzatuv kengashlari MTM boshqaruvi tizimini tubdan o‘zgartiradi. Agar ilgari mudiralar maktabgacha ta’lim hududiy bo‘limlari oldida hisob bergan bo‘lsalar, endilikda ular o‘z harakatlari uchun ota-onalar oldida javobgar bo‘ladilar. Yangi Nizomga ko‘ra mudiralar yakka tartibda qaror qabul qila olmaydilar va nopok rahbarlar mablag‘larni o‘zboshimchalik bilan sarflash imkoniyatidan mahrum bo‘ladilar. Moliyaviy qonunbuzarlik holati aniqlangan taqdirda Kuzatuv kengashi mudirani lavozimdan ozod etish masalasini ko‘tarishi mumkin. Hurmatli ota-onalar, endi aynan siz MTM qanday ishlashi lozimligini belgilaysiz», — deydi MTV boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Sanjar Obidov.
Kuzatuv kengashi a’zolari taklif etilgan nomzodlar orasidan mudirani saylaydi va uni lavozimidan ozod etish bo‘yicha takliflar kiritadi. Moliyaviy hisobot qabul qiladi (moliyaviy holat haqida hisobot, kirim va chiqim, budjet va budjetdan tashqari mablag‘lar hamda homiylar mablag‘lari bo‘yicha), MTM xodimlari faoliyati bo‘yicha so‘rovlar o‘tkazadi, ustivor masalalarni belgilaydi, ularning ijrosini nazorat qiladi va h.k.
MTM Kuzatuv kengashi quyidagicha shakllantiriladi: har bir guruhdan 3tadan ota-onalar vakili (ular ota-onalar yig‘ilishida ovoz berish yo‘li bilan saylanadi), 2 pedagog/tarbiyachi yordamchisi, 1ta MTM ma’muriyati vakili, 1ta MT hududiy bo‘linmasi vakili, jamoat birlashmalari (masalan mahalla qo‘mitasi)dan 2 vakil va homiylardan vakil.
Kuzatuv kengashi yig‘ilishi bir chorakda kamida bir marta o‘tkaziladi. Nodavlat MTMlarida kuzatuv kengashi tashkil etilishi tavsiyaviy xarakterga ega.

Родители в Узбекистане будут контролировать детсады
3 декабря 2018 года Министерство дошкольного образования утвердило положение о Наблюдательном совете дошкольного образовательного учреждения (ДОУ). Впервые в Узбекистане общественные структуры получили полномочия управления детсадами. Это обеспечит прозрачность механизма управления ДОУ. Об этом «Xabar.uz» сообщили в министерстве.
«Наблюдательные советы в корне изменят систему управления ДОУ. Если раньше заведующие были подотчетны территориальным подразделениям дошкольного образования, то теперь они будут нести ответственность за свои действия перед самыми заинтересованными лицами – родителями. Заведующие больше не смогут принимать единоличные решения, и нечестные руководители потеряют возможность неправомерно расходовать средства. В случае обнаружения финансовых правонарушений Наблюдательный совет поднимет вопрос об увольнении заведующего. Уважаемые родители, теперь именно вы определяете, как должно работать ДОУ», – сказал заместитель начальника главного управления министерства Обидов Санжар.
Члены Наблюдательного совета будут избирать заведующего из числа предложенных кандидатур и вносить предложения по его увольнению, принимать финансовую отчетность (отчеты о финансовом состоянии, прибыли и тратах, использовании бюджетных и внебюджетных средств и средств спонсоров), проводить опросы по деятельности работников ДОУ, определять приоритетные задачи, следить за их исполнением и др.
В Наблюдательный совет ДОУ в обязательном порядке войдут по три родителя из каждой группы (избираются самими родителями простым голосованием на родительском совещании), два педагога, один представитель администрации ДОУ, один представитель территориального подразделения дошкольного образования и два представителя общественных структур (например, махаллинского комитета) и спонсоров.
Заседания Наблюдательного совета будут проводиться не реже одного раза в квартал и обеспечат прозрачность деятельности ДОУ. В негосударственных дошкольных учреждениях образование Наблюдательного совета носит рекомендательный характер.