Yevropada arzon aviachiptalar yo‘qoladi
Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar navbatma-navbat iqlim solig‘ini joriy etishni boshladi. Bu budjet aviakompaniyalar faoliyatiga ta’sir ko‘rsatmasdan qolmaydi. Ularni arzon aviachiptalar sotish imkoniyatidan mahrum etadi. Bu haqda «Lenta» xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, hukumatlar sayyohlarni muqobil transport vositalariga ko‘chirishga undash uchun shunday qarorga kelishgan. Mana, masalan, 2020-yil apreldan Germaniyada ekologiya solig‘i amal qila boshlaydi. Yangi siyosatga ko‘ra, ichki reyslar va Yevropa yo‘nalishlarida (2,5 ming kilometrgacha) parvoz uchun jami yig‘im 15 foizga oshib, 13,03 yevroga yetadi. Avval 7,5 yevro edi.
Shu bilan birga, olti ming kilometr masofagacha parvoz qiladigan sayyohlar 23,4 yevro o‘rniga 33 yevro to‘lashiga to‘g‘ri keladi. Uzoq masofaga uchadigan sayyohlar esa 42,1 yevro, o‘rniga 59,4 yevro to‘lashga majbur.
Bunday yig‘imlarni Germaniyadan uchib ketayotgan barcha yo‘lovchilar to‘lashi shart. Bu mazkur mamlakat aeroportlarida boshqa samolyotga ko‘chib o‘tgan yo‘lovchilarga taalluqli emas. Bundan tashqari, soliqdan tushgan daromad temiryo‘l chiptalari narxi pasayishiga ta’sir ko‘rsatadi. Shu tariqa Germaniya poyezdlarida safarga chiqish 10 foizga arzonlashishi kutilmoqda.
Germaniyadan tashqari iqlim solig‘i 2020-yildan boshlab Fransiyada ham joriy etiladi. U yerda chiptaning turidan kelib chiqib yig‘imlar 1,5 — 18 yevro atrofida bo‘ladi. Shuningdek, Niderlandiya hukumati 2021- yildan boshlab mazkur soliq turini joriy etishni e’lon qilgan. Shvetsiyada esa ekologiya solig‘i 2018-yildan amalda.

В Европе исчезнут дешевые авиабилеты
Страны Евросоюза начали поочередно вводить климатический налог, который отразится на деятельности бюджетных авиакомпаний, лишив их возможности торговать дешевыми авиабилетами. Об этом сообщает Ассоциация туроператоров России (АТОР).
Отмечается, что власти прибегли к такому решению, чтобы мотивировать туристов пересаживаться на альтернативные виды транспорта. Так, с апреля 2020 года экологический налог начнет действовать в Германии. Согласно новой политике, совокупный сбор на перелет внутренними рейсами или по европейским направлениям (до 2,5 тысячи километров) увеличится на 15 процентов и составит 13,03 евро вместо прежних 7,5.
В то же время туристам, вылетающим на расстояния до шести тысяч километров, придется заплатить 33 евро вместо 23,4, а при дальнемагистральных перелетах туристы будут вынуждены отдать 59,4 евро вместо 42,1.
Такие сборы будут обязаны выплачивать все пассажиры, вылетающие из Германии, кроме тех, кто совершает пересадку в аэропортах страны. Кроме того, отмечается, что полученный доход от налога будет влиять на снижение стоимости железнодорожных билетов. Таким образом, ожидается, что путешествие на поездах в Германии станет дешевле на 10 процентов.
Помимо Германии, климатический налог с 2020 года вводит Франция, где в зависимости от типа билета сборы будут варьироваться от 1,5 до 18 евро. Также о введении налога с 2021 года заявили власти Нидерландов, а в Швеции экологические сборы действуют с 2018 года.
В сентябре сообщалось, что средняя цена авиабилета экономкласса выросла почти на четверть с начала 2019 года. При этом отмечалось, что в августе стоимость билетов максимальная — затем она начинает падать ежемесячно вплоть до декабря. Похожая ситуация наблюдалась в 2008 году на фоне кризиса — тогда рост цен на перелеты составил 24,1 процента.