Amerika qahramoni. AQShda maktab murabbiyi o‘qotar qurol bilan kelgan o‘quvchini quchoqlab oldi va o‘q uzishdan qaytardi (VIDEO)
Skrinshot s video
AQShning Portlend shahridagi maktablardan birida fojea ro‘y berishi mumkin edi. O‘quvchilardan biri duch kelgan odamni otib tashlash niyatida maktabga o‘qotar qurol bilan keldi. Hammaning baxtiga maktab murabbiyi Kianon Lou ushbu fojeaning oldini olib qoldi.
Kuzatuv kamerasidagi videoyozuvda murabbiy Lou yo‘lakdan yurib borib, sinfga kirib ketgani ko‘rinadi. O‘sha vaqtda 19 yoshli o‘quvchi Anxel Granados-Diaz ham maktabga kiradi va xuddi o‘sha sinfga yo‘l oladi.
Keyingi kadrlarda maktab xodimlaridan birining ratsiyasi polga uloqtirilgani ko‘rinadi. So‘ngra ayol xodim yugurib chiqadi va ratsiyani olib, ko‘zdan g‘oyib bo‘ladi. Uning ortidan Diaz ko‘rinadi. Avvaliga uning qo‘lida quroli bor edi, ammo murabbiy Lou bilan qisqa suhbatdan so‘ng u qurolini topshiradi. Murabbiy esa uni quchib oladi.
Ushbu hodisa 17 mayda ro‘y bergan edi. Avvaliga murabbiy va o‘quvchi o‘rtasida olishuv bo‘lgani xabar qilingandi, ammo bu xabarlar tasdiqlanmadi.

Школьный тренер обезоружил стрелка, обняв его (ВИДЕО)
Школьный тренер Кианон Лоу из города Портленд, штат США, в одночасье стал настоящим героем, когда без оружия в руках спас учеников школы Паркроуз от вооруженного стрелка при помощи только объятии и доброты, передает Life.ru.
На снятых камерой видеонаблюдения кадрах из школьного коридора видно, как работающий тренером Лоу идет по коридору и заходит в класс. В это же время 19-летний ученик Анхель Гранадос-Диаз заходит в школу и направляется в тот же кабинет.
В следующее мгновение он уже открывает дверь помещения, исчезает из вида. После этого в кадр на пол падает сперва рация кого-то из сотрудников, выбегает женщина, а затем уже выходит Диаз, обнимающий школьного тренера и отдавший ему свой заряженный дробовик.
Инцидент произошел еще 17 мая, однако видеозапись стала доступна лишь сейчас. Первоначально сообщалось, что между стрелком и тренером была борьба в коридоре, но, как показала запись и слова самого героя, это был «эмоциональный момент».
Он рассказал, что ученик страдал кризисом психического здоровья, и когда они обнялись, тот признался ему в своих проблемах и, получив тёплый ответ, передумал убивать окружающих, отдал оружие и дождался приезда полиции. Это, конечно, не спасло его от наказания: Диаз был приговорён к трём годам условно.