Qozog‘istonda portlashlar yana bir necha kun davom etishi mumkin
Qozog‘istonning Turkiston viloyati, Aris shahridagi portlashlar yana bir necha kun davom etishi mumkin. Bu haqda Qozog‘iston mudofaa vaziri Nurlan Yermekbayev xabar berib o‘tdi.
Ayni vaqtda portlash ro‘y berayotgan hududda sapyorlar guruhi ish olib bormoqda. Harbiy qism qurol-yarog‘ omborlarida radioaktiv snaryadlar bo‘lmagan.
Xabar qilinishicha, ayni vaqtda butun shahar evakuatsiya qilingan. Mahalliy aholi uchta yo‘nalishda olib chiqib ketildi. Qozog‘istonning «Xabar» telekanali tarqatgan ma’lumotlarga qaraganda Aris shahri aholisi maktablarda tashkil etilgan maxsus lagerlarga joylashtirilgan.
Arisda qonunchilikni nazorat qilib turish uchun 345 politsiyachi safarbar etildi. Shuningdek qo‘shimcha tarzda shaharga Milliy gvardiya harbiy xizmatchilaridan 500 nafari kiritilgan.

Власти южного Казахстана предупредили жителей о новых взрывах
Взрывы в городе Арысь Туркестанской области на юге Казахстана могут продолжаться еще несколько дней, сообщил на специальном брифинге Министр обороны Казахстана Нурлан Ермекбаев.
Сейчас на месте ЧП работает группа сапёров. Радиоактивных снарядов на территории воинской части не было.
По данным чиновников, на данный момент эвакуирован весь город. Местные жители были вывезены в трёх направлениях, все размещены в специальных лагерях на базах школ, информирует главный телеканал Казахстана «Хабар».
Для обеспечения правопорядка в городе работают 345 сотрудников полиции. Дополнительно в город введены 500 военнослужащих Национальной Гвардии.