Қирғизистонда энди қиз ўғриси ўн йилгача қамалиши мумкин
Қирғизистонда қиз ўғирлаш учун жазо чораларини янада кучайтиришди. Энди қиз ўғрилари 7 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилинади. Бу ҳақида «Дунё аёллар банки» ноҳукумат ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилоти етакчиси Гулсан Абитова хабар бериб ўтган.
Бундан ташқари қонунбузарлар 200 минг сом (уч минг доллардан кўпроқ) жаримага ҳам тортилади. Абитованинг таъкидлашича, гарчи бундай одатга қарши кураш чоралари аввал ҳам кучайтирилган бўлса-да, охирги йилларда Қирғизистонда вазият у қадар ўзгармаган. Мамлакатда оила қуриш мақсадида қизларни ўғрилаб кетиш одати ҳамон давом этяпти. Ҳатто шундай ўғриликдан сўнг қизларнинг ўз жонига қасд қилиш ҳолатлари ҳам учраган.
Қирғизистонда кўп ҳолларда қиз ўғрилаш жинояти содир этилганини жабрланувчи томон маълум этмайди. Ҳуқуқшуносларнинг таъкидлашича, мамлакатда ҳар куни 30 дан ортиқ вояга етмаган қизларни уйланиш мақсадида ўғрилаш жиноятлари содир этилади. Ҳар бешта никоҳнинг биттаси эса айнан шу йўл билан амалга оширилади. Келин бўлмишларнинг учдан икки қисми ўз хоҳишига қарши никоҳга киришади.
Эслатиб ўтамиз, Қирғизистонда охирги марта 2013 йилда қиз ўғрилашга қарши жазо чоралари кучайтирилган эди. Ўшанда жиноят учун 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум этилиши кўзда тутилган эди.

В Киргизии повторно ужесточили наказание за похищение невест
В Киргизии ужесточили наказание за похищение девушек с целью замужества. Теперь похитителям невест грозит от 7 до 10 лет тюрьмы. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на лидера неправительственной правозащитной организации «Женский банк мира» Гульсану Абытову. Также за это предусмотрен штраф в 200 тысяч сомов (более трех тысяч долларов).
По словам правозащитницы, за последние годы ситуация в республике «особо не поменялась». «Похищение молодых девушек с целю создания семьи против их воли в республике продолжается, даже были случаи, когда девушки совершали суицид после похищения», — рассказала она.
Как отметила Абытова, в большинстве случаев родители похищенных девушек и родственники молодых людей не заявляют о случившемся в правоохранительные органы, а до суда доходят единичные случаи.
Правозащитники сообщили, что ежедневно в Киргизии происходит до 30 случаев похищения несовершеннолетних девушек, шесть из них сопровождается изнасилованиями. Каждый пятый брак в городах республики совершается путем похищения невесты, при этом в селах этот показатель достигает 60 процентов, две трети подобных союзов заключаются без согласия девушек.