Дам олиш кунлари учун об-ҳаво маълумоти эълон қилинди
Бутун республика ҳудудида ҳаво вақти-вақти билан ўзгариб туради, ёғингарчилик кутилмайди. Шамолнинг тезлиги кучсиздан ўртачага етиши мумкин, шимолий ҳудудларда секундига 17-22 метргача кучайиши, айрим жойларда унинг шиддати секундига 23-28 метрни ташкил қилиши мумкин.
Бу кунларда ҳаво ҳарорати мамлакатимиз ҳудудининг катта қисмида кечаси 18-23 даражани, кундузи 33-38 даражани ташкил қилади, жанубда 40 даражагача исийди.
Бундай об-ҳаво шароитлари Ўзбекистонда августнинг ўртаси учун хосдир. Август – йилнинг энг қуруқ ойи ҳисобланади. Одатда бу даврда республикада ҳаво кам булутли бўлади. Ёғингарчилик камдан-кам кузатилади ва асосан жуда оз миқдорда ёғади. Бу вақтда республика ҳудудининг катта қисмида ўртача максимал ҳарорат 35 даражага яқиндир.

В Узгидромете сообщили о погоде на выходные
Сегодня и в ближайшие выходные дни территория Узбекистана будет находиться под влиянием сухой и умеренно жаркой воздушной массы, сообщили в Узгидромете.
По всей территории республики ожидается небольшая, временами переменная облачность без осадков. Ветер от слабого до умеренного, по северу местами с усилением до 17-22 м/с, в отдельных районах возможны порывы до 23-28 м/с.
Температура воздуха в эти дни по большей части территории составит ночью 18-23 градусов, днем 33-38 градусов, по югу до 40 градусов.
Такие погодные условия характерны для Узбекистана в середине августа. Август – самый сухой месяц в году. Обычно в это время по территории республики преобладает малооблачная погода. Осадки выпадают исключительно редко и бывают, чаще всего, незначительными. Средняя максимальная температура по большей части территории в этот период года близка к 35 градусам.