Ўзбекистонда давлат хизматларини кўрсатиш сифатини ошириш бўйича малака ошириш тренингларини Бирлашган Араб Амирликларининг мутахассислари амалга оширадилар. Бу ҳақда ДХМ матбуот хизмати хабар берди.
Мазкур тренинглар мамлакатимиз раҳбарининг жорий йилнинг март ойида Бирлашган Араб Амирликларига ташрифи давомида эришилган келишувлар доирасида амалга оширилмоқда. Унда Бирлашган Араб Амирликлари ҳукумати билан давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, узоқ муддатли ривожланиш стратегияларини ишлаб чиқиш, давлат органлари фаолиятига инновацияларни жорий этиш, таълим ва замонавий, керакли кўникмаларга эга кадрларни тайёрлаш сифатини ошириш, туризм ва логистика инфратузилмаларини ривожлантириш соҳаларида кенг кўламли ҳамкорлик тўғрисида келишувларга эришилган.
ДХМлар ходимлари учун ташкил этилган «Бахтли мижозлар» тренинги 22-26 июль кунлари бўлиб ўтади. Тадбир икки мамлакат ўртасида давлат хизматлари кўрсатиш соҳасидаги тажриба алмашиш, аҳоли билан ишлашни ташкил қилиш, замонавий ва долзарб билимлар, малака ва кўникмаларга эга бўлган кадрларни ўқитишда инновацион ёндашувларни ўрганиш назарда тутади.
Тренинглар доирасида хизмат олувчилар билан алоқа ўрнатишда ДХМ ходимлари дуч келиши мумкин бўлган турли вазиятлар) кўриб чиқилиши режалаштирилган.
БАА давлат хизматларини кўрсатишда катта ютуқларга эришган ва ушбу соҳадаги халқаро рейтингларда етакчи ўринлардан бирини эгаллаб келмоқда.
Мазкур тадбир давлат идораларининг ички фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган. Бундан ташқари, тренинг ёрдамида аҳолига хизмат кўрсатадиган ДХМ ходимларининг одоб-ахлоқ, ҳар бир мурожаатчи учун эътибор даражасини белгилаш, аҳоли билан алоқа қилиш учун қулай муҳит яратиш борасидаги малакасини ошириш режалаштирилган.
Маълумот учун: БМТнинг иқтисодий ва ижтимоий масалалар бўйича департаменти томонидан тузилган электрон ҳукуматни ривожлантириш даражаси бўйича мамлакатлар рейтингида, БАА смарт-хизматларни (ақлли хизматлари) ривожлантириш бўйича 6-ўринда ва умумий телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш бўйича 2-ўринда туради.

Для повышения качества госуслуг будет изучаться опыт ОАЭ
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои стартовали курсы для повышения навыков сотрудников Центров государственных услуг. Повышать навыки по качественному предоставлению растущего числа госуслуг будут специалисты из Объединённых Арабских эмиратов. Об этом сообщает пресс-служба Агентства государственных услуг.
Данные тренинги проводятся в рамках договоренностей, достигнутых по итогам визита главы государства в Объединенные Арабские Эмираты в марте текущего года.
Курсы повышения квалификации для сотрудников ЦГУ «Счастливые клиенты» будут проводится 22-26 июля. Ими предусмотрены обмен опытом между двумя странами в сфере оказания государственных услуг, организация работы с населением, изучение инновационных подходов при подготовке кадров, обладающих современными и востребованным знаниями, навыками и компетенциями.
В рамках тренингов планируется рассмотреть различные кейсы (типовые ситуации), с которыми могут столкнуться сотрудники ЦГУ при коммуникации с услугополучателями.
Данное мероприятие нацелено на повышение эффективности внутреннего функционирования ведомств. Кроме того, с помощью данного тренинга планируется повысить квалификацию сотрудников ЦГУ, которые будут оказывать услуги населению — установить конкретные нормы этики, эстетики, уровень внимания к каждому заявителю, создать благоприятную среду общения с населением.
Для справки: В рейтинге государств по уровню развития электронного правительства, составленном департаментом по экономическим и социальным вопросам ООН, ОАЭ занимают 6-ю строчку по уровню развития электронных смарт-услуг и 2-ю — по общему уровню развития телекоммуникационной инфраструктуры.