Президент Ҳиндистон билан ҳамкорликда очилган тиббиёт марказига борди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрида очилган кўп тармоқли тиббиёт маркази фаолияти билан танишди.
«Zarmed pratiksha hospital group» номли ушбу қўшма корхона Ўзбекистон ва Ҳиндистон ҳамкорлигида ташкил этилган. Унинг таъсисчиларидан бири Нишант Бажажнинг айтишича, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ҳиндистонга ташрифи, ишбилармон доиралар ўртасида ўтказилган учрашувлар ҳамкорликка ишонч туғдирган.
Қўшма корхонанинг дастлабки лойиҳаси бўлган мазкур тиббиёт маркази учун 8,5 миллион АҚШ доллари сарфланган.
Кўп тармоқли тиббиёт марказида 5 та жарроҳлик амалиёти хонаси, 100 ўринли стационар мавжуд. Интервенцион кардиожарроҳлик, нейрожарроҳлик, эндоскопик жарроҳлик, ортопедия ва травматология, урология ва гинекология, отоларингология фаолият турлари учун замонавий диагностика ускуналари ўрнатилган. Бир вақтнинг ўзида 600 кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Тиббий хизматлар халқаро стандартлар асосида комплекс тарзда кўрсатилади. Марказда 140 та янги иш ўрни яратилган.
– Мамлакатимизда хусусий тиббиётга шароит яратилгани натижасида мана шундай замонавий клиникалар кўпаймоқда. Эндиги вазифа беморларга сифатли хизмат кўрсатиб, одамларнинг ишончини қозониш. Даволаниш учун чет элга кетмоқчи бўлганларни ҳам жалб этиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга Самарқандда хусусий тиббиёт университети ва клиникадан иборат тиббиёт кластерини ташкил этиш, хорижда ишлаб юрган самарқандлик шифокорларни ишга таклиф этиш учун вилоят ҳокимлигида жамғарма тузиб, уларни уй-жой билан таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Президент ознакомился с деятельностью узбекско-индийского медицинского центра
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного медицинского центра в городе Самарканде.
Клиника открыта узбекско-индийским совместным предприятие «Zarmed Pratiksha Hospital Group». По словам одного из учредителей компании Нишанта Бажаджа, стимулом к сотрудничеству с Узбекистаном стали визит Президента Шавката Мирзиёева в Индию и встречи между деловыми кругами двух стран.
На реализацию первого проекта совместное предприятие направило 8,5 миллиона долларов.
В этом многопрофильном медицинском центре действуют 5 операционных залов и стационар на 100 коек. Установлено современное оборудование для интервенционной кардиохирургии, нейрохирургии, эндоскопической хирургии, ортопедии и травматологии, урологии и гинекологии, отоларингологии. Клиника способна обслуживать одновременно 600 человек. Медицинские услуги предоставляются комплексно на основе международных стандартов. В центре создано 140 новых рабочих мест.
- Благодаря создаваемым в нашей стране условиям для частной медицины число таких современных клиник растет. Дальнейшая задача – качественное обслуживание пациентов, завоевание доверия людей. В том числе тех, кто хочет лечиться за рубежом, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено организовать в Самарканде медицинский кластер, состоящий из частного медицинского университета и клиники, организовать при областном хокимияте фонд для приглашения самаркандских врачей, работающих за рубежом, обеспечения их жильем.