«Қўриқлаш фаолияти тўғрисида»ги Қонун (ЎРҚ–778, 15.06.2022 й.) Президент томонидан имзоланди.
- қўриқланадиган объектлар ҳудудида жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарликларни профилактика қилиш ва уларга чек қўйиш;
- юридик шахсларнинг қўриқланадиган объектларида назорат ўтказиш ва объектнинг ички режимларини таъминлаш.
Қўриқлаш соҳасидаги давлат сиёсатини Миллий гвардия амалга оширади.
Қўриқлаш фаолиятини чет давлатларнинг жисмоний шахслари ва ташкилотлари, шу жумладан хусусий ташкилотлари томонидан амалга оширишга йўл қўйилмайди.
Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари бўйича шартнома асосида қўриқлаш фаолиятини Миллий гвардия амалга оширади.
Қонунга мувофиқ, қўриқлаш шартномасига мувофиқ қўриқлаш фаолиятини амалга оширувчи субъектлар ўз ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) натижасида қўриқланадиган объектга етказилган зарарнинг ўрнини тўлиқ қоплаши шарт.
Давлат органлари қўриқлаш бўлинмаларининг ҳарбий хизматчилари ва ходимлари томонидан жисмоний куч ишлатиш, махсус воситаларни ҳамда хизмат қуролини қўллаш қонунчиликда белгиланган тартибда амалга оширилади.
Қўриқлаш фаолиятини амалга оширувчи субъектлар ўз зиммасига юклатилган вазифани бажариш учун хизмат итларидан фойдаланиши мумкин.

Президент подписал закон «Об охранной деятельности» (ЗРУ №778 от 15.06.2022 года).
- поддержание общественного порядка, профилактика и пресечение правонарушений на территории охраняемых объектов;
- обеспечение контрольно-пропускного и внутриобъектового режимов на охраняемых объектах юридических лиц.
Государственная политика в области охраны осуществляется Национальной гвардией.
Не допускается осуществление охранной деятельности физическими лицами и охранными организациями иностранных государств, в том числе частными организациями.
По обращениям физических и юридических лиц охранную деятельность на договорной основе осуществляет Национальная гвардия.
В соответствии с Законом, субъекты, осуществляющие охранную деятельность в соответствии с договором на оказание охранных услуг, обязаны возместить в полном объеме ущерб, причиненный охраняемому объекту в результате их действий (бездействий).
Применение физической силы, специальных средств и служебного оружия военнослужащими и сотрудниками охранных подразделений государственных органов осуществляется в порядке, установленном законодательством.
Субъекты, осуществляющие охранную деятельность, могут использовать служебных собак для выполнения поставленной задачи.